Facebook, İşletmelerine Yardımcı Olacak Yeni Yollar

Facebook, bu yılki Küresel Ortaklar Zirvesi’nde, Facebook ortaklarının işletmelerine destek vermelerine yardımcı olacak yenilikler duyurdu. Aralarında ajansların, teknoloji şirketlerinin ve danışmanlık firmalarının da olduğu ortaklarıyla bir araya gelen Facebook, duyurduğu yeniliklerle her büyüklükten işletmenin Facebook’ta başarılı olmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Duyurulan yenilikler:

  • “Creative Compass” aracı: Kreatif etkililiği ölçmenin oldukça zorlayıcı olduğunun farkında olan Facebook, ortaklarının reklam kreatiflerinin etkilerini ölçmelerine yardımcı olmak adına Creative Compass’i duyurdu. Bu yeni araçla, Facebook ortakları işletmelere hedef kitlelerinin reklamlarını gördükten sonra harekete geçme olasılıklarını anlamaları konusunda daha iyi yardımcı olabilecekler. Facebook, şu anda bazı ortaklarıyla test ettiği bu aracı 2019’da tüm ortakları için sunmayı planlıyor.
  • Daha geniş bir ortaklık ekosistemi: Farklı türden işletmelerin ihtiyaçlarına cevap vermek isteyen Facebook, ortaklık ekosistemini yeni uzmanları ve ajansları kapsayacak şekilde genişletiyor. Bu doğrultuda Facebook, pazarlama danışmanlarını bünyesine katacak ve daha küçük ajansları da ortaklık ekosistemine dahil edecek.
  • Facebook Pazarlama Danışmanları: Ajanslar dışında, işletmelerin büyümelerine yardımcı olacak başka kişiler ve vasıflı uzmanlar olduğunu bilen Facebook, teknoloji uygulama hizmetlerine oluşan talebi karşılamak ve reklamverenleri kıdemli uzmanlarla bir araya getirmek adına Facebook Pazarlama Danışmanları isimli yeni bir programı test ediyor. Bu doğrultuda Facebook, Kuzey Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan ilk danışmanlarını duyuruyor ve tüm uzman başvurularını bekliyor.
  • Daha küçük ajanslar: Facebook, özellikle daha önce Facebook Pazarlama Ortağı (Facebook Marketing Partners-FMP) olmak için yeterince uygun görülmemiş küçük ajansları ortaklık ekosistemine dahil etmek istiyor. Birkaç ajansla birlikte, Facebook PRO adını verdiği pilot bir program üzerinde çalışan Facebook, küçük ve orta ölçekli reklamverenlere, pazarlama ihtiyaçlarına cevap verecek hizmet sağlayıcılarıyla bir araya gelmeleri için yardımcı olmayı amaçlıyor. Facebook, şu anda bazı pazarlarda test edilen Facebook PRO ile ilgili daha çok ayrıntıyı 2019’da paylaşacak.