Kalp Krizinin Taklitçisi Kırık Kalp Sendromu

Kırık Kalp Sendromu

Şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile ortaya çıkan “ Kırık Kalp Sendromu ” genellikle duygusal çöküntü ve stres altındaki kadınları etkiliyor.

Kalp krizi ile aynı belirtileri gösteren fakat hayati tehlikesi çok düşük olan bu hastalık “ Kırık Kalp Sendromu ” olarak adlandırılıyor. Adeta kalp krizini taklit eden Kırık Kalp Sendromunda, damarlarda herhangi bir tıkanma olmuyor ama zararsız kalp kasılmaları oluşabiliyor.

Kalp Kriziyle Sık Sık Karıştırılıyor

Kırık Kalp Sendromunun kalp kriziyle sık sık karıştırıldığının altını çizen Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, Stres ile tetiklenebilen damar sertliği başta koroner arterler olmak üzere, bacak damarları ve şah damarlarında da görülebiliyor. Bununla birlikte stres dönemlerinde tetiklenen durumlardan biri olan ve sıklıkla kadınlarda görülen “ Kırık Kalp Sendromu ” (takotsubo kardiyomiyopati) da kalp kriziyle karıştırılabiliyor. Kalp krizindekine benzer şekilde göğüs ağrısı ve EKG bulguları olan bu hastalıkta, kalp damarları tamamen normaldir. Hastalığın oluşumunda en önemli faktör ise strestir. Stresin ortadan kaldırılmasıyla ve destek tedavi ile hastalık gerileyebiliyor” dedi.

Kadınların erkeklere göre duygusal anlamda daha hassas olmaları, özellikle menopoz sonrası Kırık Kalp Sendromuna yakalanma olasılığını artırıyor.