Ayakların Hijyenine Önem Verilmeli

Ayaklara Koruyucu ve Önleyici Yaklaşımla Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ayaklar, ayakkabılarda kapalı ve havasız kaldığı için mümkün oldukça dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Podolog Beste Altınordu, ayakların sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla haberimizde açıkladı.

Ayakların hijyenine önem verilmelidir. Ortak kullanım alanlarında terliksiz dolaşılmamalı ve ayaklar mümkün oldukça her ıslandığında tek kullanımlık kağıt havluyla kurutulmalı. Normal havlu kullanımı ayaklarımız için sağlıklı bir durum teşkil etmeyebilir. Çünkü parmak aralarında oluşabilecek mantar veya bakteri durumunu başka bir bölgeye temas halinde mantar durumunu yayabilirsiniz.

Ayakkabılar gün sonunda açık teras veya balkon gibi yerlerde hava alması sağlanabilir. Ayrıca her gün aynı ayakkabıyı giymek ayak sağlığımızın hijyeni için kötü durumlara yol açabilir.

Ayakkabılar dar, ucu sivri, üstten baskı yapan ve düşük tabanlı olmamalı.

Ayakkabı ve çorapların dar olması, kişide ayak ve tırnak problemlerine ve dolaşım bozukluğuna sebep olabilir.

Kış aylarında giyilen bot ve kalın çoraplar ayaktaki sıcaklık ve nem dengesinde problem yaşatabilir. Doğru ayakkabı ve çorap seçimine dikkat etmek gerekir. Çoraplar pamuklu, bambu veya gümüş çorap tercih edilmeli.

Tırnak kesimleri düz kesilmeli. Dipten kısa kesilen tırnak özellikle batık tırnağa sebep olabilir. Eğer kişi doğru tırnak kesmek konusunda zorluk çekerse böyle durumlarda; yanlış pedikür yaptırmak yerine  ayak anatomisi ve ayak sağlığı bilgisine sahip podologlar tarafından medikal ayak bakımı için podoloji ünitelerine başvurabilirler.