Sağlıklı Salatanın 7 Önemli Kuralı!

salata

Bu Hatalardan Kaçının!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel, salata yaparken belli kurallara mutlaka uyulmasınu öneminden bahsetti. Aksi takdirde sağlık deposu olan yeşillikler bir anda tehlikeli bir hale geliyor. Evrim Demirel “Salataya ilave edilen soslar da kilo almanıza sebep olabilir” diyor.

  • Lezzet artırıcı soslardan kaçının

Salata, bağırsakların hızlanmasına yardımcı oluyor ve sindirim sistemimizin hızlı çalışmasını sağlayarak vücudu yeniliyor. Yüksek lif ve su içerdiği için de midenizi doldurarak tokluk hissi yaratıyor. Fakat düşük kalorili olması bakımından diyetlerin vazgeçilmez yiyeceği olan salata, kilo alımına da yol açabilir! Salataya ilave edeceğiniz soslar, içerisindeki katkı maddeleri ve yüksek kalorileri ile tehlike yaratabiliyor. Bundan dolayı salataya saf zeytinyağı, limon ve elma sirkesi dışında farklı bir sos eklememelisiniz.

  • Gelişigüzel yıkamayın

Yeşil yaprağı olan sebzeler yapıları itibariyle birçok hastalık riski barındırabiliyor. Bundan dolayı, yeşil yapraklı sebzeleri musluk altında gelişigüzel yıkarsanız ciddi tehlikelere yol açabilirsiniz. Mesela; yiyeceklerin üretiminde kullanılan pestisitleri iyi yıkamazsanız besinlerin üzerinde kalır ve ölümcül hastalıklara neden olabilir. Sebzeleri musluk altında yıkadıktan sonra mutlaka sirkeli bol su dolu bir kapta bekletin. Bir süre sonra sirkeli suyu boşaltıp sebzeleri tekrar durulayın.

  • Metal bıçak kullanmayın

Sebzeleri doğrarken metal bıçak kullanmak yerine tahta bıçak tercih edin. Hatta sebzeleri elle doğramanız en iyisi. Metal madde yeşilliklerin vitamin ve mineral kaybetmesine yol açıyor.

  • Çok bekletmeyin

Salataya ekleyeceğiniz sebzeler besin değerlerini çabuk kaybedeceğinden, salatayı yemeden hemen önce ve yiyebileceğiniz kadar yapmak en iyisi. Fakat yoğun bir günün ardından uğraşmak istemiyorsanız bütün malzemeleri iyice temizleyip doğramadan buzdolabı poşetine koyarak bekletebilirsiniz.

  • Kesme tahtasını temizleyin

Salata çiğ yendiği için, kesme tahtasını hep temiz tutun. Ve et kestiğiniz kesme tahtası ve çiğ sebzeleri kestiğiniz kesme tahtasının farklı olması gerekiyor.

Salatanın güçlü silahşörleri

Roka

Turp

Dereotu

Maydanoz

Kırmızı/beyaz lahana

Tere

Domates

Salatalık

Sarı/yeşil/kırmızı renkli biber

Yeşil soğan

Semizotu

Kereviz

Pancar