Ahlat Ağacı Sinemalarda

ahlat ağacı

Ahlat Ağacı

Nuri Bilge Ceylan’ın prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren filmi Ahlat Ağacı, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulma adına memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikâyesini konu ediniyor.

Film hakkında

“Ahlat Ağacı”, Ceylan’ın “Koza, “Kasaba”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Uzak”, “İklimler”, “Üç Maymun”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” ve Kış Uykusu’nun ardından dokuzuncu filmi olarak sinemaseverlerle buluşuyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu da Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı “Ahlat Ağacı”nda ayrıca, Bennu Yıldırımlar, Tamer Levent, Serkan Keskin, Öner Erkan ve Ahmet Rıfat Sungar da rol alıyor.

Türkiye, Fransa, Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Bosna ve İsveç ortak yapımı, 188 dakika süren filmin yapımcılığını ise Zeynep Özbatur Atakan’ın üstleniyor.

Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın, babasının borçları altında ezilmesini konu edinen film, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Hikayesi Çanakkale merkezinde ve Çan ilçesinde geçen film, üniversiteden mezun olan ve yazdığı kitabı bastırmak için çabalayan Sinan’ın, ailesi ve çevresiyle olan mücadelesini konu ediniyor.