Facebook Yüz Tanıma Özelliği Nasıl Kullanılır?

facebook yüz tanıma

Facebook’un bir süre önce kullanıma sunduğu yüz tanıma özelliği sonunda ülkemizdeki kullanıcılar için de yayınlandı.

Facebook’un yüz tanıma özelliği artık ülkemizde de kullanılabilecek. Facebook’un yüz tanıma özelliğiyle artık fsahte profilleri ve izinsiz paylaşılan fotoğraflarınızı, çok daha kolay kontrol edebileceksiniz.

Facebook, istenmeyen fotoğraflarda etiketlenmenizi engelleyecek olan bu özellik ile fotoğraf önerilerinde çıkmanız engellenebilecek. Yani mesela artık sizin bir fotoğrafınızı alıp profil resmi yapan ya da paylaşan kişilerden anında haberdar olabiliyorsunuz. Facebook’un gizlilik esasları bölümünde yer alan özelliğini, tek tıkla aktif edebiliyor.

NASIL AKTİF EDİLİR?

Yüz tanıma özelliği, varsayılan olarak açık geliyor. Eğer özelliği kapatmak isterseniz, ‘Ayarlar’ kısmından ‘Gizlilik Ayarları’na gitmeniz gerekiyor. ‘Gizlilik Ayarları’ bölümünde özelliği tek tıkla açıp kapatabiliyorsunuz. Eğer siz de fotoğraflarınızın istemediğiniz kişilerce kullanılmamasını istiyorsanız bu özelliği kontrol edip kullanmanızda fayda var.

Diğer taraftan Facebook kısa bir süre önce de sosyal ağında 3B grafiklerin paylaşımına izin vermişti. Bu özellik kullanıcılarının artık metin, fotoğraf ve videoların yanı sıra 3B nesne ve sahneleri de paylaşmalarını sağlıyor. Endüstri standardına dönüşen glTF 2.0 formatıyla kaydedilen 3B grafikler, tarayıcıda açık olan Facebook sekmesine sürüklenip bırakılarak paylaşılabiliyor.

Sosyal ağdan yapılan açıklamaya göre, kullanıcılar Xperia XZ1 telefonlarad bulunan Sony 3D Creator uygulaması, Oculus Medium web galerisi ve Google Poly ve 3B modelleme yazılımı Modo’dan doğrudan Facebook için hazır çıktılar alabiliyor.

Facebook’u bilgisayarlarından ve mobil cihazlarından kullananlar, 3B nesneleri bugünden itibaren görebilecekler. Facebook’un sosyal VR uygulaması Spaces’i kullananlar ise bu nesnelerle etkileşime geçebilecek.