Instagram’dan Tarihi Adım

instagram

Facebook şirketlerinden Instagram, eleştirilere yanıt vermek ve AB düzenlemelerine uyum sağlamak için kullanıcılarına verilerini indirme şansı tanıyacak.

Instagram, eleştirilere yanıt vermek ve AB düzenlemelerine uyum sağlamak için kullanıcılarına verilerini indirme şansı tanıyacak.

Veri koruma ve gizlilik konularında duyulan endişe artarken, düzenleyici kurumlar da sosyal ağlar üzerindeki baskıyı artırıyor. Eleştirilerin odağında olan Facebook bünyesinde faaliyet gösteren Instagram, buna karşılık kullanıcı verilerinin indirilmesini sağlayan bir aracı yayınlamaya hazırlanıyor.

Instagramtarafından yayınlanacağı onaylanan araç, kullanıcıların platforma yükledikleri fotoğraflar, videolar ve mesajlar gibi tüm verileri istedikleri cihaza indirmelerine olanak tanıyacak.

Söz konusu araç, insanların verilerini indirerek Instagramın rakibi sosyal ağlara geçmesini kolaylaştıracak. Facebook’un benzer aracı, sosyal ağa karşı başlatılan ve ünlü kişilerin de katıldığı #DeleteFacebook (Facebook’u Sil) kampanyasının ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Instagramyeni veri indirme aracıyla, şirketin Avrupa Birliği’nin mayıs ayında yürürlüğe girecek yeni veri koruma kanunu General Data Protection Regulation’a (GDPR) uyum sağlayacak.

Kullanıcıların en geç mayıs ayında Instagramverilerini yerel depolama araçlarına indirmeye başlayabilmesi bekleniyor.