Türkiye 5G’yi Kullanan İlk Ülkelerden Olacak

5g

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin 5G’yi kullanacak ilk ülkelerden biri olacağını açıkladı.

Teknoloji dünyası 5Giçin geri sayımı başlattı. MWC 2018 etkinliğinde tanıtılan çoğu telefonda yer alan 5Gmodemler, teoride bu teknolojiyi desteklese de pratikte maalesef ki tam anlamıyla destek vermiyor.

Önümüzdeki yıl tanıtılacak Qualcomm ve Intel modemler 5G’yi native olarak destekleyecek. 5G sürecinin resmen başlayacağı 2019 yılı öncesi BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Sayan; “5G’nin kullanımıyla ilgili ODTÜ, Bilkent, Hacettepe üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom işbirliğiyle bir test sahası oluşturuldu. Bu sahada 5G’nin ilk denemeleri yapılacak. 100 bini aşkın öğrenci, sağlık kuruluşları 5G, tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk denemelerini yapacaklar.” ifadelerini kullandı.

Sayan 5Gile ilgili; Dünyada 5Gkullanan ilk ülkelerden birisi biz olacağız. Bunu yapabilmek için de çalışmalara başladık. 5G’nin standartlarında, patentlerinde birçok ülke şu an bizde çalışma yapmaktadır. Geçtiğimiz yıl 4.5 G ihalesinin hemen ardından 5GTürkiye Forumu’nu kurduk. 5G’nin kullanımıyla ilgili bir test sahası oluşturduk. ODTÜ, Bilkent, Hacettepe Üniversitelerimizle, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom iş birliğiyle bir test sahası oluşturuldu. Bu sahada 5G’nin ilk denemeleri yapılacak. 100 bini aşkın öğrenci, sağlık kuruluşları 5G, tüm Türkiye’de yaygınlaşmadan bu vadide ilk denemelerini yapıyor olacaklar. Ankara’da böyle, İstanbul’da birçok üniversiteyle görüşmelerimiz devam ediyor. Onları da projeye dahil edeceğiz.” dedi.