Yerli Mobil Arama Motoru “Yaani” Tanıtıldı

yaani

Turkcell tarafından geliştirilen ve mobile öncelik veren arama motoru “Yaani” tanıtıldı.

Yerli arama motoru Yaani, anadili Türkçe olduğu için kullanıcıları çok iyi anlayabiliyor. Türkiye’den yapılan internet aramalarında alakasız şeyleri kullanıcının karşısına çıkarmama iddiasındaki Yaani, konum tabanlı aramalarda etkin hedefleme yapabiliyor.

Turkcell’in mobil tarayıcı olarak da kullanacağı Yaani, Android’le çalışan telefonlarda varsayılan tarayıcı olarak ayarlanabilecek. Ancak, aynı durum henüz iOS kullanıcıları için geçerli değil. “Incognito Modu” olarak bildiğimiz Gizli Mod Yaani’de de mevcut. Gizlilik modunun yanı sıra mobil tarayıcı da aile koruma modu da bulunuyor.

Turkcell aboneleri, Yaani’yi telefonlarına yükledikleri zaman 1 hafta süreyle geçerli olacak 1GB internet hediyesinin sahibi olacak. İlk etapta, mobil servis sağlayıcı olarak kendilerini tercih eden tüketicilerin %25’ine ulaşmayı amaçlayan Turkcell, Yaani’yi 2017 Aralık ayında kullanıma açacağı tahmin ediliyor.

Mobil öncelikli tarayıcının, bir sonraki adımı Google ya da Yandex gibi bir arama motoru geliştirmek olabilir. Dünyadaki diğer arama motorlarıyla bir anlaşma yapmayan Turkcell, Yaani popüler olsa bile bu arama motorlarına reklam vermekten vazgeçmeyeceğini belirtiyor.