YouTube Kids Artık Daha Güvenli Olacak!

YouTube Kids

YouTube Kids sadece onaylı videoları yayınlayacak!

Popüler video paylaşım sitesinin başını ağrıtan konularından biri olan ve zararlı içerikler barındırdığı ortaya çıkan YouTube Kids, editöryal kontrol mekanizmasını hayata geçiriyor.

YouTube‘un video öneri algoritması, zaman zaman çocuklar için zararlı olabilecek içerikleri çocukların önüne çıkarabiliyor. Otomatik oynatma özelliği de işin içine girince YouTube, küçük çocukların psikolojisi için kötü bir sosyal ağ halini alıyor. Bu durumu artık bitirmek isteyen YouTubeYouTube Kids olarak adlandırılan çocuklara özel uygulamasında sadece onaylanan içerikleri gösterecek.

YouTube Kidseditörleri tarafından özenle seçilecek videolar sayesinde, çocukların kötü içeriklerle karşı karşıya gelme şansı minimum seviyeye indirilecek. YouTube algoritması yerine insan faktörünü kullanarak çocukları koruma altına almayı amaçlayan YouTube, geçtiğimiz aylarda bu hatasından dolayı çok büyük tepkilerle karşı karşıya gelmişti.

Söz konusu yeni özellik, ebeveynler tarafından isteğe bağlı olarak seçilebilir olacak. Yani YouTube Kids‘in algoritma ve filtrelemesini yeterli bulmayan ebeveynler, çocuklarının sadece editörler tarafından seçilen videoları izlemesini sağlayabilecek. Bakalım YouTube, bu uygulamasıyla ebeveynlerin kalbini geri kazanabilecek mi? İlerleyen günlerde bekleyip göreceğiz!