4. Fotoistanbul Beşiktaş ULUSLARARASI FOTOĞRAF FESTİVALİ

Fotoistanbul

Her yıl, Türkiye’den ve dünyadan 50’den fazla fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Besiktas Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül’de kapılarını dördüncü kez açıyor. 22 Ekim’e kadar sürecek olan festival kapsamında sergilerin yanı sıra; panel, yuvarlak masa tartısmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenlenecek.

Her yıl yüz binlerce insanın izlediği Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf bulusması Fotoistanbul Besiktas Uluslararası Fotoğraf Festivali, 30 Eylül tarihinde dördüncü kez sanatseverlerle bulusmaya hazırlanıyor. Festival birden fazla mekanda, 22 Ekim tarihine kadar sürecek.

Fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kategorilerden çıkarıp herkesin rastlantısal olarak da iliskiye geçebileceği sekillerde sokağa tasıyan; klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın tüm disiplin ve tarzlarını konu alan festival, ilk 3 senesinde Türkiye ve dünyadan 238 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca ünlü isimlerinden William Klein, Josef Koudelka, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Ara Güler, Nick Brandt, Antoine D’agata, Sandro Miller, Ruud van Empel ve Andre Kertesz’in çalısmaları da dahil olmak üzere toplam 160 sergiyi fotoğrafseverlerle bulusturdu, 273 yan etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçeklestirdi.Fotoistanbul’un bu seneki mekanları Besiktas meydan ve sokaklarının yanısıra; Ortaköy Yetimhanesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Besiktas İnovasyon Merkezi ile Art Galerim Bebek, Mixer, Fotoğraf Evi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna,  ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kang basta olmak üzere,  Alejandro Chaskielberg, Alex Timmermans, Eddo Hartmann, Serge Najjar, Gyula Soproyni gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Ahmet Elhan, Ali Alısır, Çerkes Karadağ, Saygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenecek fotoğraf sanatçılarından bazıları. Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil’in eserleri de festival bünyesinde sergilenecek ve sanatçı ile ilgili bir de söylesi düzenlenecek.

Festivale katılan sanatçılar tarafından yapılan ve hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi gören portfolyo değerlendirmeleri bu yıl 2-6 Ekim tarihleri arasında Besiktas İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festival ayrıca Ahmet Ümit, Bedri Baykam, Cemil Ağacıkoğlu, Murat Germen gibi alanlarının usta isimlerinin katılacağı ve fotoğrafın diğer sanatlarla iliskisinin tartısılacağı paneller, atölyeler ve usta fotoğraf sanatçılarıyla söylesilere de ev sahipliği yapacak.