Pandemide Her Güne Bir Oyun, Her Güne Bir Masal

Koç Sistem tarafından hayata geçirilen, bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çekmeyi ve aile içerisinde ebeveyn-çocuk iletişimine katkı sağlamayı amaçlayan Aile Saati projesi, yeni proje ortağı Yapı Kredi Yayınları ile etki alanını genişletiyor.

“Eğitim Ortağı” AÇEV’in ardından “Kitap Ortağı” olarak Yapı Kredi Yayınları ile iş birliği yapan Koç Sistem, pandemi dönemiyle birlikte ev içerisinde artış gösteren teknoloji kullanımının aile üyelerinin birbirleriyle kaliteli zaman geçirerek dengelenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Projeye kapsamında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Her Güne Bir Oyun” ve “Her Güne Bir Masal” isimli özel olarak basılarak eğitime katılan ebeveynlerle paylaşılacak.

İSTANBUL- Türkiye’nin lider teknoloji kurumu KoçSistem, kurumsal sosyal sorumluluk projesi Aile Saati çatısı altında Türk yayıncılığının en büyük kuruluşlarından Yapı Kredi Yayınları ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Koç Sistem’in hayata geçirdiği Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) “Eğitim Ortağı” olduğu kurumsal sosyal sorumluluk projesi Aile Saati’nin “Kitap Ortağı” Yapı Kredi Yayınları oldu. KoçSistem ve Yapı Kredi Yayınları iş birliği kapsamında, özellikle pandemi döneminde artan dijital ekran kullanımına karşı ebeveynlere, aile içerisinde daha kaliteli zaman geçirmek ve iletişimi artırmak amacıyla kitap okuma alışkanlığının yeniden kazandırılması çağrısında bulunuyor.

Koç Sistem’in Yapı Kredi Yayınları ile yaptığı iş birliği kapsamında AÇEV Anne ve Baba Destek Programları’nda ebeveynlere kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına ve kitap seçimine yönelik eğitimler verilecek. Aynı zamanda, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Her Güne Bir Masal” ve “Her Güne Bir Oyun” isimli kitaplar eğitime katılan ebeveynlerle paylaşılarak, “ekransız” ev içi faaliyetleri desteklenecek.

AKARCA: “SAĞLIKLI TEKNOLOJİ KULLANIMI HEDEFLİYORUZ”

“Doğan Kardeş” dergisi ve yayınlarıyla başlayan köklü bir yayıncılık geleneğinin günümüzdeki temsilcisi Yapı Kredi Yayınları ile iş birliği yapmaktan, Aile Saati projesinin kitap ortağı olmalarından duyduğu mutluluğu belirten KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca: “Aile Saati ile başta çocuklarımız olmak üzere tüm aile bireylerini, bilinçli teknoloji kullanımına ve aile içi iletişimi artırmaya davet ediyoruz.

Türkiye’nin lider teknoloji kurumu olarak biliyoruz ki geleceğin dijital yaşam tarzını üretken ve nitelikli insan gücü ile kuracağız. Teknoloji ile fiziksel hayat arasındaki dengeyi iyi kurmalı teknolojiden korkmamalı, aksine teknolojiye hâkim olmalıyız. Özellikle, dijital uyaranlara çok fazla maruz kaldığımız pandemi günlerinde, ekranları belli bir süre de olsa kapatmalı, ailece vakit geçirmeli, tüm aile bireylerini tıpkı kitap okumak gibi nitelikli aktiviteler yapmaya özendirmeliyiz. Türkiye’nin alanında en köklü iki kurumu Koç Sistem ve Yapı Kredi Yayınları olarak bu konuda kurumsal vatandaşlık bilinciyle hareket etmeyi önceliğimize alıyor ve ailelerde güçlü bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Teknolojinin bilinçli kullanımı hayatlarımızı kolaylaştırsa da teknoloji ve gerçek hayat arasındaki dengenin bozulması aile üyeleri arasındaki iletişimi geri dönülmez şekilde koparabiliyor; çocukların zihinsel, sosyal ve psikolojik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Aile Saati projemizin etki alanını genişletmek için eğitim ortağımız AÇEV ile ebeveyn eğitimlerine devam ediyor; yeni ortağımız Yapı Kredi Yayınları ile daha fazla sayıda çocuğun ve ailenin kitaba erişimini sağlamayı, dijital ekranlardan uzaklaştığımız zamanlarda kitap okuyarak, oyun oynayarak ve hayal kurarak büyüyen çocukların yetişmesi için toplumsal fayda sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

TÜLAY GÜNGEN: “BU İŞ BİRLİĞİ GELECEĞE OLAN İNANCIMIZI ARTIRIYOR”

Aile Saati projesinin kitap ortağı olarak Yapı Kredi Yayınları adına görüşlerini paylaşan Yapı Kredi Yayınları Genel Müdürü Tülay Güngen, günümüz gerçeği olan teknoloji ve dijitalleşme ile gerçek hayat arasındaki dengenin kurulabilmesi için başta aile olmak üzere bireyler arası yüz yüze iletişimin gücüne değinerek bilinçli teknoloji kullanımına teşvik eden Aile Saati projesinin kitap ortağı olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Tülay Güngen sözlerine şöyle devam etti: “Yapı Kredi Yayınları olarak KoçSistem’in bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çekmek ve aile içinde ebeveyn-çocuk iletişimini desteklemek için hazırladığı Aile Saati projesinin kitap ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Günümüz gerçeği olan akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlarla gelişen sanal dünyada geçirdiğimiz zamanla gerçek hayat arasında bir denge kurulabilmesi için başta aile olmak üzere bireyler arasında kurulan yüz yüze iletişim çok değerli.

Özellikle pandeminin getirdiği bu sıkıntılı günlerde ev halkını birlikte kaliteli zaman geçirmeye teşvik eden Aile Saati projesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. KoçSistem ile yaptığımız bu iş birliği kapsamında AÇEV Anne ve Baba Destek Programları’nda ebeveynlere kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırılması için çalışacağız. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Her Güne Bir Masal” ve “Her Güne Bir Oyun” adındaki uzun yıllardır çok beğenilerek okunan kitaplarımız eğitime katılan ebeveynlerle paylaşılarak, “ekransız” ev eğlenceleri desteklenecek.

Aile Saati logosuyla tekrar basılan bu iki kitapta yer alan oyunlar ve masallarla anne-baba ve çocuk arasındaki bağın güçleneceğine inanıyorum. Türkiye’de her geçen gün daha fazla edebi yapıtın okunması, özellikle çocuklar ve gençlerin edebiyatla tanışması, pandemi gibi zorlu bir dönemde umuda ve insanlığa dair güzel sözlerin çoğalması anlamına geliyor. Bu nedenle dijital yaşam kültüründe teknolojinin bilinçli kullanımı için ailelerde ve çocuklarda farkındalık oluşturmayı amaçlayan bu projede KoçSistem ile iş birliğimizin çok değerli olduğu kanısındayım.”

AHMET ÜMİT: “MASALLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR”

Yazarlık serüveninin annesinden duyduğu masallarla başladığını ifade eden Ahmet Ümit “Gaziantep’te annemin masallarıyla büyüdüm. Annem iyi bir masal anlatıcısıydı. Yalnızca bize anlatmaz; çevremizden komşularımızın çocukları da bize masal dinlemeye gelirdi. Bu masallarda biz de dinleyiciler de rol alırdı, karar vericiydi. Annemden dinlediğim masallar yazarlık kariyerime çok önemli bir katkı sağladı.

Masal Masal İçinde isimli kitabım da aslında annemden dinlediğim masallardan oluşuyor” dedi. Ahmet Ümit, çocukların ruhsal gelişiminin en az fiziksel gelişim kadar önemli olduğunu belirtip, ruhsal gelişim aşamasında da masalların önemli yer tuttuğunu dile getirdi. Ümit “Masalların özgürlüğü var. Çocuklarımızın zor bir dünyada iyi ve güçlü kalabilmeleri için ruhlarının doğru biçimde masallarla beslenmesi gerekiyor. Aile Saati bu ihtiyaca cevap veren bir proje olarak öne çıkıyor” dedi.