ABD Ürünlerine Yüzde Yüze Varan Ek Vergi Getirildi!

abd ürünleri

Ülkemize ithal edilen ABD ürünlerine yüzde 100’e varan ek vergi getirildi. Bu ürünlerin arasında günlük kullandığımız birçok şey mevcut.

ABD’nin yaptırımlarına karşı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boykot açıklamaları meyvesini vermeye başladı.

Ülkemize ithal edilen ABD ürünlerine yüzde 100’e varan ek vergi getirildi. Bu ürünlerin arasında günlük kullandığımız birçok şey mevcut. Getirilen bu vergiler sonucunda akla ilk gelen soru ise halk zora düşmeyecek mi bu vergiler yüzünden?

Erdoğan, kriz sürecinde Türkiye’nin tüm yaptırımlara rağmen boyun eğmeyeceğini açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de “ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklik yapılmasına ilişkin karar” başlığı ile Erdoğan’ın boykot çağrısı resmi sonuca ulaştı.

Otomobiller, kağıt ürünleri, alkollü içecekler, tütün ürünleri, PVC, makyaj malzemeleri, taşkömürü, pirinç ve meyveler, vergi artışı yapılan ürünler arasında bulunuyorlar.

Resmileşen kararda, “Bu maddenin yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın bu kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannemesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanın verilmesi halinde, bu değişiklik kararından önceki ek mali yükümlülük oranları uygulanır” denildi.

ABD ürünlerine yüzde yüze varan ek vergi getirildi!

Peki tüm bu olaylar dizesi nasıl bu noktaya geldi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Buradan iş dünyamıza sesleniyorum. En güzel cevap işimize 4 elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz. ABD’nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar. Biz kendimize yeteceğiz.

Biz insansız hava araçlarını istediğimizde ‘Kongre izin vermiyor’ diyorlardı. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Bunları üretiyoruz. Sıkıntımız yok. Batı’da yapacağımız pek çok görüşme olacak. Batı’dan dostlar arıyor, görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Türkiye’de bir araya gelmenin gayretleri içerisindeyiz, bir araya geleceğiz. Gayretlerimizi sürdüreceğiz. Rabbimizin yardımı yakındır, endişe etmeyin.”