Japonya Ago Koyu

ago koyu

JAPONYA’NIN İNCİSİ

Ago Koyu’nda Sıhhati Keşfedin

Daniel Scheffler – Yazar

Ago Koyu incileri ile bilinir ve efsaneye göre burası nadide parlak yumuşakçaların doğduğu yerdir. Bugün Kyoto ile Tokyo arasında kalan körfez bölgesi parlak albenisi ile ön plana çıkar ve aynı zamanda da şehirden kaçmak ve yenilenmek için mükemmel bir inziva alanı sunar.

Mie prefektörlüğünde yer alan Ago Koyu, etrafı yeşil adalar ve mavi okyanusla çevrili Shima’da konumludur. Ise-Shima bölgesinin bir kısmını oluşturan alanın muazzam doğal güzelliği yerel halkı cezbeder; zira hızlı tren (havaalanının yakınında) ülkenin üç büyük şehrinden buraya ulaşımı kolay kılmaktadır. Ancak 1893 yılında yaşanan özel bir olay bu küçük koya ün kazandırmıştır – Mikimoto Kokichi inci aşısını geliştirmiştir.

Kaplıcaları, güzellik terapilerinde kullanılan incileri ve el değmemiş doğal güzelliği ile bu bölge kendisine addedilen doğa-dostu bilince sahip olmanın haklı gururunu taşırken aynı zamanda da 2016 yılında G7 Zirvesini ağırlayacaktır.

AmAnemu

Kii Yarımadasının sağında kalan Ise-Shima Ulusal Parkında, Honshu adasının güneybatı bölgesinde Amanemu yer alıyor. Otelin en güzel yerinden İnci Koyu da olarak bilinen Ago Koyu gözüküyor. Burada en mavi okyanus ile yeşil küçük adacıklar bulunuyor ve koy boyunca istiridyeler saçılmış halde. Amanemu ismi Sanskritçe huzur anlamına gelen “aman”dan geliyor ve “nemu” ise keyfi paylaşmak anlamına gelen Japonca bir kelimeden otele ismini veriyor. Bu otelde hem keyif hem de huzur bolca bulunuyor ve paylaşılıyor.

Buradaki spa mümkün mertebe doğa-dostu olmaya çalışan bütünsel bir yaklaşıma sahip. Rahatlama, hareket, beslenme ve terapiler sıhhat programları ile pekiştiriliyor. Yakınlardaki doğal kaplıcalar spanın iki termal kaynarcasına dökülüyor ve mineral dolu suyu sizlere getiriyor. Şifa veren ve rahatlatan özellikleri ile bilinen bu su tüm spa terapilerinde kullanılıyor. Zihnin ve bedenin ayrılmaz olduğu ilkesi, bitkisel kampo tedavisi ve güçlü bir antioksidan olarak bilinen bölgedeki su yosunları bir araya getirilerek terapilerde kullanılıyor ve yanı sıra bölgeden tedarik edilen inci tozundan da faydalanılıyor.

Doğal olarak ısınan ve 36-38 derecede tutulan onsen kaplıcalarının yanı sıra, spanın da kuru saunası ve buhar odaları mevcuttur. Terapi odalarında su ile yapılan Watsu tedavi odası ve güzellik uygulamaları için bir salon bulunuyor. Su ile yapılan terapilerin ardından, merkezinde Tabunoki ağacı ve bahçe manzaralı güvertesi bulunan yoga stüdyosunda vakit geçirin ve doğa ile bütünleşin.

www.aman.com

TOBA HOTEL INTERNATIONAL SHIOJITEI 

Ago Koyu’nun kuzeyinde kalan Shiojitei, suyun kenarındaki ormanlık alanda yer alıyor. Buranın özelliği telefonlardan ve internetten uzak kalarak doğal güzelliğin sükunetinde dinlenmek ve kaplıcalarda şifa bulmaktır.

Mikimoto Kozmetik Japonya’nın otantik inci spa otellerinden birini bu bölgede inşa etmiştir. Yıllar süren bilimsel araştırmaların ardından incilerin ışıltısı kozmetik alanında kullanılmaktadır. Güzellik terapilerinin ve geleneksel masajların yanı sıra, düzenli olarak gerçekleştirilen banyo ve su terapileri tüm bu deneyimin bir parçasını oluşturuyor.

Tesislerde iki tür banyo bulunuyor. Birincisi Tokowaka no Yu’nun yorgunluğa, kan dolaşımına, eklem hastalıklarına, ve kas ağrıları ile bitkinliğe şifa veren iyileştirici kaplıcalarıdır. İkincisi ise açık havada bulunan ve özellikle bu otel için yapılan Pearl Aurora Banyosudur. İkinci seçenekte zaman önemlidir, bu yüzden iyileştirme sürecini yaşamak için burada bir saat geçirmelisiniz. İnci ve istiridye esansı ile yapılan inci kolajeni nemlendiriyor ve cilde uzun süreli yumuşaklık ve parlaklık kazandırıyor.

Açık havada banyo yaptıktan sonra, bir tür meditasyon şeklinde uygulanan peeling eşliğinde klorürlü sıcak termal banyo yapacağınız iyileşme banyosunun (kapalı alanda) tam zamanı. Cildiniz yavaş yavaş sert bir fırça ile fırçalandıktan sonra teninize yumuşak sabun uygulanıyor ve bir tülbent ile ovulduktan sonra durulanıyor; siz ise bu esnada Japon usulü bir ahşap sandalye üzerinde oturuyorsunuz. Bu seans uzun bir kuru sauna ile sona ererken, açık alanda dinlenmek üzere kırmızı Adzuki çayınızı yudumlayarak kuşların cıvıltısını dinleyebilirsiniz.

www.shiojitei.jp

SHIMANE KANKO HOTEL KOY SÜİTLERİ

Koy manzaralı ve etrafi yemyeşil olan bu otel okyanusun yanında konumludur. Otelin tamamen yenilenen Koy Süitleri ortama yeni bir soluk kazandırıyor. Otelin bu bölümü çok daha sakindir ve doğa ile iç içe vakit geçirmek için harika bir tercihtir. G7 Zirvesi bu otelde gerçekleşecektir ve ilgili hazırlıklar tüm hızıyla devam etmektedir.

Japonya’da açılacak olan ilk Clarins spa oteli Carins tarafından eau Spa olarak adlandırılıyor. Çevresindeki bol su kaynakları sayesinde doğal kaplıcalardan akan suyu terapilerinde ve onsen kaplıcasında kullanan spa, söz konusu markanın son çıkarttığı ürünleri tercih ediyor. Tesislerde iki onsen kaplıcası, bir buhar odası ve kendinizi şımarttıktan sonra dinlenebileceğiniz uçsuz bucaksız alanlar mevcuttur.

Uygulanan terapiler arasında masaj ve yüz bakımı bulunuyor. Tesiste uygulanan terapiler arasında dinlendirici esansiyel yağların kullanıldığı, kasları gevşeten ve rahatlatan denge masajı ile birlikte istek üzerine yavaş hareketlerle yapılan uygulamalar ve baskı noktaları yöntemleri bulunuyor. Rahatlama terapisi papatya, reyhan ve turunç yağlarının karışımı ile yoğunlaştırılıyor. Bir diğer terapi ise cildin yoğun bir şekilde toksinlerden arındırıldığı bir yüz bakımıdır. Cilde multivitamin kazandıran bu bakımda cildi parlatan ve sağlıklı kılan bitki özleri kullanılır ve cilde bir antioksidan karışımı uygulanır.

www.miyakohotels.ne.jp

NEMU HOTEL VE RESORT

Ise-Shima Ulusal Parkında yer alan bu otel Ago Koyu’nun bütün manzarasını görüyor. Oteli çevreleyen vahşi doğa, yeşil ve su kaynakları buradaki meditatif ortama biraz daha huzur veriyor. Pek çok Japon geleneğinde olduğu gibi, Nemu’nun felsefesi de doğa dostu bilinci de mevsimlerin gücünden geliyor. Sıcak mevsimlerde okyanus huzurlu olurken, soğuk mevsimlerde çevredeki ormanlar meditasyon yapmak ve keyifli vakit geçirmek için tercih ediliyor.

Geleneksel ve sade bir estetiği olan bu otelde ve spa merkezinde yerleşkeyi çevreleyen doğal güzellik ön plana çıkıyor. Spa tesislerinde büyük bir onsen kaplıcası, sento alanı ve kapalı banyo alanı mevcuttur. Japon kanunlarına göre suyun içerisinde demir gibi minerallerin, sülfür ve metabolik asit gibi 19 kimyasalın bulunması ve en az 25 derece olması gerekiyor. Nemu’da Keihatsu masajı gibi geleneksel terapiler uygulanıyor. Bu masajda chi enerjisinin sağlıklı bir şekilde akmasını sağlayan geleneksel Japon shiatsu metotları kullanılıyor.

Spa merkezinde ise pek çok yüz bakımı sunuluyor; bunlardan biri ise geleneksel Japon usulü yüz masajı olan ve yüzü doğal bir şekilde geren Shin Bi Terapisidir. Bu terapide lenfatik akışı, kan akışını ve yüz gerginliğini güçlendirmek üzere yaşlanma karşıtı masaj yöntemleri uygulanıyor. Terapilerin ardından kaplıcalarda kendinize sakin bir yer seçebilir ve okyanus üzerinden batan güneşi seyrederken meditasyon yapabilirsiniz.

www.nemunosato.com