Alibaba Trendyol’u Resmi Olarak Satın Aldı!

alibaba

Geçtiğimiz günlerde açıklaması yapılan Alibaba’nın Trendyol’u satın alması Rekabet Kurumu tarafından onay geldi.

Çinli Alibaba ‘nın Türkiye’deki en büyük e-ticaret yatırımı olarak duyurduğu ancak fiyat bilgisi verilmeyen Trendyol satın alımı ile ilgili resmi onay geldi. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Alibabanın yaptığı bu satın alıma resmi olan verildi.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bu tarz anlaşmaların resmi kurumlar tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye’de bu tarz satın alımlarda yetkili kurum olan Rekabet Kurumu da Alibabanın Trendyol’u satın almasına onay verdi.

28 Haziran’da yapılan açıklama ile Trendyol‘un Alibabaya yatırım yaptığı açıklanmış. Ancak yatırım mikratı konusunda bilgi verilmemişti. Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamada yer alan, “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi” ifadesine göre Alibaba Trendyol’un tamamını satın aldı.

Bazı çevrelerce ‘Türkiye’deki bugüne kadar yapılan en büyük yatırım olarak’ tanımlanan bu satın alma ile ilgili resmi bir rakam paylaşılmadı. Geçtiğimiz günlerde Alibabaiçin Türkiye merkezli iyzico‘yu satın aldığını iddia edilmiş, bu iddia jet hızıyla yalanlanmıştı.