Apple Esrarengiz Bir Cihaz Geliştiriyor

apple

Apple’ın ‘Star’ kod adlı iPad ile MacBook karışımı yeni bir bilgisayar modeli geliştirdiği iddia edildi.

9to5Mac sitesinin haberine göre, Apple sevilen iki cihazı MacBook ile iPad Pro’nun arasındaki konumlandıracağı yeni bir melez ürün ailesi geliştiriyor. iOS türevi bir işletim sistemiyle çalışacağı belirtilen bilgisayarların ayrıca dokunmatik ekranlı olacağı düşünülüyor.

Star kod isimli projede geliştirilmekte olan ilk bilgisayarın dokunmatik ekrana ve SIM kart desteğine sahip olacağı belirtiliyor. Öte yandan cihazın suya karşı dayanıklı olacağı da gelen haberler arasında. İddiayı ortaya atan web sitesinin kaynaklarına göre, Apple’ın Star Projesi şirketin ilk ARM tabanlı dizüstü bilgisayarı olabilir. Star Projesi kapsamında ilk prototiplerin geliştirildiği ve Apple çalışanları tarafından test edildiği belirtiliyor. Öte yandan Apple markalı bu melez bilgisayarların 2020 yılında satışa sunulabileceği söyleniyor.

Apple’ın uzun zamandır MacOS ile iOS sistemlerini birleştirerek, tüm cihazlarında çalışacak yeni bir işletim sistemi geliştirmek istediği iddia ediliyordu. Star Projesi her ne kadar bunun için biçilmiş kaftan olsa da, AppleCEO’su Tim Cook, kullanıcıların böyle bir birleşmeden yana olmadığını açıklamıştı. Geçmişte Apple‘ın Mac OS işletim sistemine sahip bir tablet geliştirebileceği de konuşuluyordu. Ancak bunlar hep iddia olarak kalmıştı. Muhtemel cihazın bu tarz bir ürün olma ihtimali de bulunuyor. Fakat Apple ve benzeri markaların bazen belli ürünler geliştirip bunları pazara sunmama gibi davranışları da oluyor.