Art Cafe’nin Yeni İmza Lezzeti “Fulmine”

art cafe

Özel dokunuşlarıyla pastacılıkta fark yaratan Art Cafe’den yepyeni bir tat Fulmine tatlıseverlerle buluşuyor

Özel reçetelerle hazırladıkları ürünleriyle hizmet veren Art Cafe sağlıklı ve lezzetli pastaları, kişleri, ev yapımı çikolataları ile tanınıyor. Katkısız ve ev mutfağı tazeliğini kendisine kural edinmiş Art Cafe imza niteliğindeki benzersiz ürünleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Art Cafe ikonikleşmiş Pinoli pastası gibi hem gözlere hem de damaklara hitap eden Fulmine’yi yarattı. Üç aylık titiz bir çalışma sonucu yaratılan Fulmine içerisinde un kullanılmadan badem, fındık ve şekerle yapılan çıtır katlar, arasında muhteşem yoğun kıvamlı krema ile lezzeti doruklara çıkarıyor. Taze çilekler ile süslenen Fulmine görünüşüyle de lezzet şölenine davet ediyor.

Fulmine’nin hikayesi Art Cafe işletmecisi Şeyda Tomruk Sağlıkova ve Pemra Pilevneli’nin geçen yıl kaybettikleri babaları, Art Cafe’nin kurucusu Yıldırım Sağlıkova’nın isminden geliyor. İtalyanca’da “Yıldırım” anlamına gelen Fulmine Art Cafe’nin yeni gözdesi olarak vazgeçilmez pastaları arasında yerini alıyor.

Art Cafe hakkında: ArtCafe 1995 yılında Selamiçeşme’de Perin Sağlıkova’nın seramik sanatçısı olan kızının eserlerini sergilemek ve satışını yapmak,aynı zamanda gelen müşterilere sanat eşliğinde küçük lezzetler, ikramlar sunmak üzere kurulmuştur. Bağdat Caddesi üzerinde bulunan bu küçük dükkan bir süre sonra Perin Sağlıkova’nın misafirperverliği ve hoş sohbeti ile hanımların uğrak yeri olmaya başladı. Bu hoş ortam yeni lezzet arayışları olanlara ev yapımı kurabiyelerin, un ve yağ kullanılmadan yapılan pastaların, lezzetli kişlerin üretildiği bir mekan oldu. ArtCafe’nin ünü ağızdan ağıza dolaşmaya başladı. 2000 yılında Levent’te ikinci şube açıldı. Ev  yapımı çikolata üretimine de başlandı. ArtCafe butik pastacılık konseptinin öncüsü oldu. Hürriyet Gazetesi’nin “Yılın en’leri” sıralamasına en iyi pasta olarak yer aldı. Art-Cafe lezzetlerini, doğal olarak üretmeyi,hiçbir katkı maddesi kullanmamayı ve ev mutfağı anlayışından kopmamayı kendisine kural edinmiştir.