Avrupa Sağlık Standartlarına Göre Malzemeler Seçiyoruz

Çocuklara yönelik farklı yaş grubuna göre bilinçli, sağlıklı ve büyüleyici tasarımlar yapan Kids by Gazzella Decor’un başarılı iç mimarları Ahu Aktaş ve Gaye Berktaş; “Her çocuğa özel tasarım yapıyor, aynı tasarımı başka bir müşterimize sunmuyoruz. Çocukların sağlığı açısından da Avrupa sağlık standartlarına uygun malzemeleri kullanıyoruz” açıklamasında bulundular.

Bebek, çocuk, genç odası için özel tasarımlar yapan İç Mimar Ahu Aktaş ve Yüksek İç Mimar Gaye Berktaş; “Diğer projelerimizde olduğu gibi ‘Kids by Gazzella Decor’ içinde çocuk odalarında aksesuarından halısına ve aydınlatmasına kadar konsept çalışıyoruz” dedi. Çocuğun gelişiminin yaşadığı mekânda başladığını belirten Aktaş ve Berktaş, çocuk odalarının önemini ve neler yapılması gerektiğini anlattılar.

Özel tasarımlara imza atan Gazzella Decor’un serisi müthiş ve göz alıcı serisini yaratıcılarından dinledik: ”Çocuğa özel tasarım çalışıyoruz. Mekânın rölevesi alındıktan sonra çizim aşamasında sunulan projeyi imalata alıyoruz. ‘Her Çocuk Özeldir’ sloganı ile yapılan tasarım, başka bir müşterimize sunulmuyor. Tasarımlarımızı uygulamaya geçirirken imalat aşamasında malzeme tercihi, çocuğun sağlığı açısından çok hassas seçimler gerektirmektedir. Bu doğrultuda, Avrupa sağlık standartlarına uygun malzemeleri kullanıyoruz. Kokusuz ve kurşunsuz cila tercihimiz. Diğer projelerimizde olduğu gibi ‘Kids by Gazzella Decor’ içinde çocuk odalarında aksesuarından halısına ve aydınlatmasına kadar konsept çalışıyoruz.”

ÇOCUKLAR ODALARINDA MUTLU VE SAĞLIKLI BÜYÜSÜNLER…

Çocuğun gelişiminin odasından başladığını ifade eden mimarlar ebeveynlere şu önerilerde bulundular:” Oda seçimi yaparken 0-3 yaş, 3-7 yaş, 7-11 yaş,11-16 yaş olarak tasarımı ayırmamız gerektiğini düşünüyoruz. 0-3 yaş için bebeğin gelişim sürecini destekleyen tasarımlar seçilmeli; annenin, bebeğin öz bakımını yapmasını kolaylaştıran ürünler tercih edilmelidir. 3-7 yaş için oyun odaklı tasarımlar planlanmalı, mobilya seçiminde keskin köşeli ürünler seçilmemeli, kırılma tehlikesi olan ürünlerden uzak durulmalıdır.

Bu yaş grubu oynarken öğrendiği için, hayal gücünü destekleyen ürünler mutlaka mekânda kurgulanmalıdır.7-11 yaş için, okula başlama döneminde olan yaş grubu için dikkatlerini toplamalarına yardımcı renk seçimleriyle mekân tasarımı yapılmalıdır. Enerji arttıran renk seçimleriyle oda tasarımı desteklenmelidir.

Sarı, mor ve turuncu gibi renklerin mutlaka kullanıldığı seçimler yapılmalıdır. Okul sürecine giren çocuklar için çalışma masalarının ışık alan yerde konumlandırılması gerekir. Kitaplıkların ışığı kesmemesine özen gösterilmelidir.11-16 yaş için ise bu yaş aralığında sosyalleşme önemli bir yer edinmiştir. Uyuma, depolama ve çalışma ihtiyaçlarının yanında yenilikçi tasarımlarla sosyalleşmelerini sağlayacak teknolojiyle uyumlu seçimler yapılmalıdır. Çocuklarımızın odalarında mutlu ve sağlıklı büyümelerini dileriz.”