Bachçede Yaz Festivali, Klasik Müzikseverlerle Buluşmaya Hazırlanıyor

bachçede yaz festivali

Bachçede Yaz Festivali, klasik müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Konserlerimizde bize eşlik eden seyircilerimiz konserin yalnızca müzik dinlemekten ibaret olmadığını bilirler. Hakan Erdoğan Productions tarafından düzenlenen Bach konserlerinin şöhreti dünya çapında bir sükse yaratmıştır. Bu sezon da Bachçede Yaz Festivali ile klasik müzikseverlerle buluşmaktan duyduğumuz heyecanı gelin beraber paylaşalım!

Sigiswald & Marie Kuijken
Birçok müzisyene göre, tıpkı Anner Blysma’nın viyolonsel süitleri gibi, Kuijken’in Bach sonat ve partitaları müzik dünyasında kutsal kitap niteliği taşımaktadır. Barok müziğin ve barok kemanın Avrupa’daki öncülerinden olan Kuijken, 1972’de La Petite Band ‘ı kurmuştur. Omuz çellosu da denilen  Violoncello da spalla ile Bach müziğini icra etmiştir. Enstrümantal anlamda yenilikçi sanatçı, 2000 yılından beri ülkemizde tarafımızca birçok kez ağırlandı. Kızı Marie Kuijken’in şairane dokunuşlarla Cembalo ile eşlik edeceği, müziğin büyüsünü iliklerinizde hissedeceğiniz Bach’ın sonatlarının çalınacağı bu konserde aynı zamanda omuz çellosunu daha yakından tanıma şansına erişeceksiniz.

François & Yun Kim Fernandez
Daha önceden Bach in Love etkinliğinde de sahne alan, 2000’de Bach Günleri’nde Bach’ın partita ve sonatlarını çalan François Fernandez barok kemanın en başarılı temsilcilerinden. Fernandez, barok müziğin en önemli ansambllarından Les Arts Florissants’da baş kemancı olarak yer aldı. Eşi François ile birlikte La Petite Band’a da müzikleriyle katkı sağlamış olan Yun Fernandez müzik hayatı boyunca edindiği perspektifi bugüne yansıtma konusunda oldukça başarılı. Verecekleri Bach ve O’ndan Önceki Dahilerden Füg ve Kemanlar başlıklı konserini, özellikle iki keman konserinin lezzetine aşina olan müzikseverlerin kaçırmamasını öneriyoruz.

Andres Mustonen Bach & Balkan
Bach müziğinde Avrupa’nın en eski orkestrası Hortus Musicus’un şefi ve kemancısı Mustonen’in triosu ile birlikte vereceği bu konserde Bach müziğinden Balkan müziğine bir geçit törenine tanık olacaksınız. Hepimizin heyecanla beklediği bu son derece sıra dışı konseri kaçırmayın!

Jiri Barta & Terezie Fialova
İstanbullu klasik müzik severlerin yakından tanıdığı, heyecan uyandıran kapalı gişe konserlerinin yıldızı Jiri Barta. Çello eserlerinin yer aldığı CD’si ile Gramophone Editor’s Choice ödülüne layık görülen ve genç kuşak arasında oldukça ses getiren Barta, dünyanın önde gelen filarmoni ve senfoni orkestralarında yer aldı. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli solo piyanistlerinden Terezia Failova, büyüleyici performansı ve parlak geleceği ile uluslar arası festivallerde adından söz ettirdi. Bu konserde Jiri Barta ve Terezie Fialova Beethoven’ın 2 ve 3 numaralı viyolonsel piyano sonatlarını çalacaklar. Ayrıca Jiri Barta Bach’ın 6 numaralı viyolonsel için solo suitini çalacak. Barta ve Fialova piyano ve çelloyla harika bir uyum yaratarak bizlere keyif dolu yeni bir dilin kapılarını açacaklar.

Natalia Gutman
Çellocu Mischa Maisky’nin de The Guardian’daki derlemede gelmiş geçmiş en iyi sanatçı olarak bahsettiği Natalia Gutman dinleyenleri ve eleştirmenler tarafından “Çellonun Kraliçesi” olarak anılmaktadır. Birçok ödül sahibi, Moskova Konservatuarı’nda profesörlüğe devam etmekte olan Gutman’ın müziğinin yaratacağı mucize ile dinleyicileri yerlerinden sarsacağı bu konsere katılmakla dinleyiciler O’ndan bir şeyler dinleyebilmiş küçük bir azınlığa dahil olmanın ayrıcalığını yaşayacaklar.