BAHAR YORGUNLUĞU

Yazar: Uzm. Diyetisyen Aslıhan KÜÇÜKBahar havasını yaşamaya başladığımız, içimizin kıpır kıpır ettiği şu günlerde halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği, mutsuzluk, stres gibi durumlar birçoğumuzun şikayetleri arasında yer almaktadır. Bu duruma karşı koyabilmenin en iyi yolu ise dengeli beslenerek gerekli vitamin ve mineralleri vücudunuza almak olacaktır.Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Enerjinin Kilit Noktası: Çinko

Çinko enerji üretimi için kilit noktadır ve çinko içeriği yüksek besinlerle beslenmek vücuttaki yağların hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmesine katkıda bulunur. Yorgunluğu gidermek için, günde 10 mg çinko tüketilmelidir.  Çinko nelerde bulunur derseniz, çinko, deniz ürünlerinde, bira mayasında, etlerde ve mantar ile kuru baklagillerde bulunur. Yorgunluğu gideren besinler arasında tüketilmesi gereken çinko ile çinko eksikliğini gidermek için, günde üç köfte, bir yumurta, orta boy bir balık, yarım bardak kurubaklagil tüketilebilirsiniz.
Demir Eksikliği Yorgunluk Sebebi

Yorgunluğu gidermek için, yorgunluğu gideren besinler arasında ilk sırada sayılabilecek olan demiri günde 18 mg olarak almamız gerekmektedir. Bunun nedeni, demirin faydaları arasında, oksijenin vücut içerisine taşınmasını sağlaması, bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bunun yanında bilişsel performansı arttırmasından kaynaklanmaktadır. Yorgunluğu gideren besinler arasında yer alan demir nelerde bulunur derseniz, kırmızı et, yumurta sarısı, kuru meyveler, sebzeler, domates ve pekmez. Demir eksikliğini gidermek için günde üç adet köfte, bir adet yumurta, bir tatlı kaşığı pekmez, beş dilim tam buğday ekmeği, altı yemek kaşığı kurubaklagil, bir kase yeşil salatayı yorgunluğu gidermek için kullanmanıza yetecektir. Bu nedenle haftada 2-3 kez yağsız kırmızı et tüketilmeli ve yanında C vitamini içeren besinler (sebze-meyve) yer almalıdır. Ayrıca kuru meyvelerin demir içeriği yüksek olduğundan, ara öğünlerde tercih edilebilir.

Yapılan Yanlış Diyetler

Özellikle bahar ayının gelmesiyle psikolojik olarak kışın alınan kiloları verme telaşına düşülmesi; dergi, gazete ya da internet sitelerinde bulunan mucize olarak adlandırılan şok diyetlerin yapılmasına sebebiyet vermektedir. Belki de bu konuda atlanan en önemli nokta bu diyetlerin vücutta yarattıkları kalıcı harabiyetlerdir. Kısa vadeli yapılan bu diyetler; kas ve su kaybı olarak giden ve kilo geri dönüşümü hızlı olan ve bireyleri halsiz bırakan ve hastalıklara yakalanma riskini arttıran bir kayıp olmaktan öteye gitmemektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu diyetlerle verilen kilolar hızla geri alınmakta; metabolizmanızı olumsuz etkilemekte ve gittikçe vermesi de zor bir hale gelmektedir.

Muhteşem İkili: A Ve C Vitaminleri

Baharla birlikte gelen enfeksiyonel hastalıklar başta grip olmak üzere etkisini gösteren bulaşıcı hastalıkların başında yer almaktadır.  Diyetimize yeterli C vitamini kaynakları ile hem hastalıklara yakalanma riskinden uzak hem de eğer yakalanmış isek de hafif şekilde atlatabiliriz. Bunu da en başta içebileceğimiz kuşburnu çaylarından, turunçgillerden, domates, maydanoz, soğan, kabak ve birçok sebzeden alabiliriz.

Bahar aylarında vücutta oluşabilecek pul pul dökülmelerin oluşmaması için ise en iyi kaynak A vitaminidir. A vitamininden zengin kaynaklarını günlük beslenmenize mutlaka ilave etmelisiniz. Bunu da süt, domates, turuncu ve sarı renkli tüm sebze ve meyveler, balık tüketerek sağlayabilirsiniz.

Bitki Çayı Keyfiniz “Ekinezya veya Yeşil Çay” ile olsun:

A, C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. Yapılan bilimsel çalışmalarda; gribal enfeksiyonlarla savaşmada etkisi olan ekinezyanın antioksidan etkisiyle vücudun bağışıklık sistemini desteklediği ortaya koyulmuştur. Günde bir fincan ekinezya çayı tüketmeniz, bağışıklığınızı arttırarak bahar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.Yorgunluk sorunu olanlarda, özellikle bağışıklık sistemi sorunlarının eşlik ettiği gözlenirse bu bitkisel destekten yararlanılabilirsiniz.

Sağlıklı içecekler içerisinde en iyilerden olan yeşil çay, içerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde enerjinizi daima yüksek tutar. Gün içerisinde tüketilmesi önerilen yeşil çay, hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlar, hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına katkıda bulunur. Yeşil çayı özellikle bahar aylarında günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

Beyazın Dinlendiren Hali: Yoğurt

Sindirim sistemi için yararlı olan probiyotik bakterileri içermesinin yanında yüksek protein içeriği hem bağışıklık sistemini güçlendirir, hem de kronik yorgunluğunuzun azaltılmasında yardımcı olmaktadır.