Bayramda İstanbul’da Kalanlar Üzülmeyin!

Bayramda İstanbul'da Kalanlar Üzülmeyin

Bayramda İstanbul’da Kalanlar Üzülmeyin! İstanbul’da Az Bilinen Cennet Gibi 14 Yer

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, Sarıyer’de, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur. Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. Arboretum’un doğa güzelliği, farklı bitki türleri ve gölü sizi mest edecektir.

Aydos Tepesi

Kartal, Pendik, Sultanbeyli ve Sancaktepe ilçelerinde bulunan Aydos Tepesi 537 metrelik tepe yüksekliği ile İstanbul’un en yüksek tepesidir. Ayrıca, İstanbul’un en güzel ormanlarındandır. Böylesi güzel bir atmosferde piknik yapabilir, kuş cıvıltılarıyla birlikte kafanızı dinleyebilirsiniz.

Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak kasrı, İstanbul’un Hasköy, Beyoğlu kıyısında bulunur. Bahçesi özellikle ilkbaharda muhteşemdir. Alt katında, klasik türk müziği aletlerinin sergisi yapılır. Doğayı, tarihi ve yeşillikler içinde kahvaltı yapmayı sevenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelir.

Ayvat Bendi

Göktürk – Kemerburgaz – Bahçeköy yolu üzerinde bulunmaktadır. İstanbul’un içinde fakat tüm karmaşadan uzak bu yeşil alan, sizi saatlerce dinlendirecek. Bisiklet parkurunda bisiklet sürebilir, piknik yapabilirsiniz.

Beykoz Riva

Riva Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir. Yaz aylarında İstanbul’da denize girilecek yerlerdendir. Tüm mevsimlerde gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. İçinde birçok plaj, mesire ve kamp alanı vardır.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Japon bahçesi, adından da anlaşılacağı gibi Baltalimanı, Sarıyer’dedir. Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmesi, her iki ulusun kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri adına planlanmıştır.

Çilingöz

Çatalca’nın içinde, yaklaşık 1 – 1,5 saatlik uzaklıkta olan, mükemmel bir denizin bulunduğu ve havasının çok temiz olduğu bir kamp alanıdır. Denize girip, doğayla haşır neşir olabilirsiniz.

Durusu Gölü

İstanbul’un kuzey-batısında, kente yaklaşık 40–50 km. uzaklıktadır. Sazlıklarda yuva yapan karabataklara, yaban ördeklerine ve pelikanlara rastlayabilirsiniz. Durusu Gölü’ne gitmişken, yine aynı isimli Durusu Köyü’nü de gezmenizi tavsiye ederiz.

Dönüşüm Manastırı

Dönüşüm Manastırı, Kınalıada’nın Manastır Tepesi’ndedir. Bizans’a ait bir manastır kalıntısının üstüne yapıldığı biliniyor. Manzarası muhteşem, tarihi kalıntıları görülmeye değerdir. Dönüşüm Manastırı’nda oksijene de doyacaksınız.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Botanik ressamlığı, bahçevanlık gibi kursların bulunduğu muazzam güzelliklerin olduğu bir bahçedir. Zamanla kendi ekosistemini yaratmış, birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyordur. Mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir.

Polonezköy

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan, eski adı “Adampol” olan Polonyalı köyüdür. Doğası çok güzeldir. Yemyeşildir bir alana sahiptir. Piknik yapmak, hamak keyfi yapmak için idealdir.

Sardala Koyu

Sardala Koyu, bir doğa harikası denebilecek güzellikte, kayalarla çevrili, denizi ılık ve güzel, görülmesi gereken yerlerdendir. Ağva’ya 15 km uzaklıktadır.

Tekfur Sarayı

Tekfur Sarayı, İstanbul’da bulunan Blaherne Sarayı kompleksinden günümüze kalan tek saray…

İstanbul’da, Fatih İlçesi sınırları içerisinde kalan Edirnekapı semtinde; kara surlarına bitişik olarak inşa edilmiş, konum olarak Edirnekapı ve Eğrikapı arasında kalan kalın duvarlı saray “Tekfur Sarayı” olarak isimlendirilir.

Tarih severlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden.

Madam Martha Koyu

Burgazada’nın en güzel koylarındandır Madam Martha Koyu. Yeşille mavinin birbirine karıştığı, hem doğanın hem de denizin çok güzel olduğu bir koydur. Günbatımı izlemek için idealdir.