BODRUM’DA MANDARİN ‘İ DUYMUŞ MUYDUNUZ?

Yazan: Dilara Deniz Çelebi

你好! ; yani Mandarin dilinde kısaca ‘Merhaba‘ demek, Çince’nin en cok konuşulan lehçesiymiş ‘ Mandarin ’. Sanıyorum Ekim ayı içerisinde Clair Beardson’un önderliğinde yapılacak  geleneksel Çin tıbbı & akupuntur  (TCM ) workshopunun Mandarin ’de yapılacak olmasını biraz da ismini aldığı köklere bağlayabiliriz. Bazen gittiğiniz yerlerin adını nereden aldığını araştırmak size otelde gezinti yapmaktan daha çok şey anlatabiliyor.

MOBOD Mediterranean Suite Terrace

Onca modern ama minimal dizaynın arasındaki uzak doğu esintilerini tam olarak açıklayamıyordum kendime, ama açıkcası mimari olarak Milano’daki Armani Hotels’e çok benzettiğimi itiraf etmeliyim.Nitekim mimarı ayni kişiymiş, birazdan daha fazla açıklayacağım.

Tek kelimeyle tasvir edilecekse ‘doğal bir güzel’. Özenle dizayn edilmiş, Avrupa standartlarında hizmet veren ve gerçekten sizi Bodrum Türkbükü’ndeki kapısından girdiğiniz andan itibaren Cote D’azur’un tepelerini görmeye davet eden bir otel. Elbette coğrafi konumumuz Fransa sahillerini görmemize imkan vermiyor ama inanın bana bir kere tecrübe ettiyseniz bu otel sizi uçağa binip zahmete girmeden oraya götürecek. Tahmin edebileceğiniz gibi mimarı bir İtalyan ve mimarlık denince akla ilk gelen,  dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri Politecnico di Milano mezunu ‘Antonio Citterio’. Antonio’nun minimal ve şık bir tarzı vardır, bir otelini görmüş iseniz bir diğerinin de kendisi tarafından yapıldığını rahatlıkla tahmin edebilirsiniz.En beğenilen odalarından birini görmek istediğimde Lal Hanım beni ulaşımı bugilerle sağlanan Mediterranean Süitlerine çıkarıyor. Odalar, evinizi baştan döşemek için oldukça ilham verici diyebilirim.Modern biblolar konforlu ve oldukça şık ahşap ve bej renkleriyle insanin içini rahatlatan bir dizayn örneği.Tahmin edebileceğiniz gibi her odanın önünde kendi havuzu var ve bu havuza mükemmel bir doğa manzarası eşlik ediyor. Odada konforlu bir evden bekleyebileceğiniz her şey mevcut: mini mutfak, çalışma masası, son teknoloji hoparlör, mini bir kitaplık.

 

MOBOD SPA VIP DBL FINAL 01Spa macerama gelince; öncelikle geleneksel bir hazIrlanma rutini olan saunada 10 dakika, arkasından buhar odası ve gözenekler tamamen açıldıktan sonra, vücuda ihtiyacı olan besleyici yağları  vermek üzere geleneksel Türk hamamına yöneldim. Tabii ki bu sırada zarif terapistim de hemen yanımda bana eşlik ediyordu.

Türk hamamında bir buçuk saatlik bir vücut bakımı yapıldı. Bakımda organik zeytin çekirdekleri ile önce tüm vücuduma peeling yapıldı. Sonrasında yine organik bal maskesi ile bir mumya gibi sarıldım. 10 dakika kadar bekletildim ve işin en güzel kısımlarından biri olan köpük banyosu ve masaj eşliğinde sırada beni bekleyen Mediterranean masajıma hazırlandım. Bir terapist beni uğurlarken kapıda elinde bana özel bornozuyla bekleyen Asyalı terapistim belirdi. Ben organik yeşil çayımı yudumlarken o beni yemyeşil vadi manzaralı Asya esintili masaj odasına götürdü. Tahmin edebileceğiniz gibi müzik seçimi, yağ seçimi misafire bırakılıyor. Size üç dört seçenek sunuyorlar, ben organik Lavanta yağını  ve klasik müzik yerine bu sefer lounge müzik seçeneğini tercih ettim. Masaj bittikten sonra çok sevdiğim havuz kenarında aldım soluğu.Hani kimisi hep bildiği mekan, aynı masa olsun ister ya, ben de galiba onlardanım. Açıkçası ne zaman gitsem bahçedeki jakuzinin önündeki şezlonglara yöneliyorum. Alabildiğine bir doğa manzarası ve dinginlik… Ah bir de müzik olsa fonda

Otelin tek eksiği diyebileceğim sanırım bu. Müzik neredeyse hiç yok. Bahçede, ıslak zeminde hep derin bir sessizlik.Kimisinin tercihi belki o yönde ama ben her zaman güzel bir müzik arayanlardanım. Bir yeri güzelleştirmenin oradaki insanlar ve güzel bir müzik ile sağlanabileceğine inanıyorum. Ben bunları düşünürken Spa müdürü Ana Crawford yanıma geliyor. Spa ile ilgili düşüncelerimi ve memnuniyetimi sorduktan sonra, iki ay içinde girmeye hazırlandıkları  ve çok heyecanlı oldukları bir proje üzerinde çalıştıklarını söylüyor.Henüz açıklayamıyorlar ama Türkiye’de bir ilk olacağından oldukça emin.Projeleri hayata geçtiği zaman bir kere daha Mandarin’e bir ziyaretimiz olacak ve hep beraber bu gizli projeden haberdar olacağız. www.mandarinoriental.com.tr