Çağla Akgün’den Burçlara Göre Yeme Alışkanlıkları

Burçlara Göre Yeme Alışkanlıkları

Yeme alışkanlıklarında Ay burcu çok önemlidir, çünkü hayatımız boyunca isteklerimizi ve içgüdülerimizi ayın yansıttığı enerjiyle yaparız. Ayın gökyüzündeki hareketini takip ederek insanların yemekten daha fazla zevk almasını sağlayabilirsiniz.

KOÇ (21 Mart – 20 Nisan)

Özenle hazırlanmış sofralar Koç burçlarına göre değildir çünkü onlar telaşlı ve acelecidir. Saatlerce yemek masasında zaman harcamak istemezler. Yüksek kalorili basit yemekler, Koç burçlarının bitmeyen enerjilerine iyi gelecektir. Acı biberli, baharatlı, soğanlı, salçalı yemekleri tercih edebilirler. Meyvelerden elmayı çok severler. Koç burçlu çocuklarsa hamburger, patates kızartması ve makarnaya asla hayır diyemezler.

BOĞA (21 Nisan – 21 Mayıs)

Gastronomiye düşkün olan Boğalar mutfağı kolayca sanata dönüştürebilirler. Keyifle yemek yapmak, sofra hazırlamak ve masada uzun vakit dostlarla muhabbet etmek Boğa burçları için adeta bir ritüel. Sıradan yemekleri bile değişik soslarla bir şölene dönüştürürler. Açık büfeler değil ana yemeklerle hazırlanmış sofralar tam Boğalara göredir. Çikolata bu burcun vazgeçilmezidir. Alkollü ya da alkolsüz içeceklerin de yemekle olan uyumuna özen gösterirler.

İKİZLER (22 Mayıs – 22 Haziran)

Mümkünse mutfağın kapısından bile geçmek istemezler. Onlar için yedikleri yemek değil yaptıkları sohbetler ve paylaşılan fikirler daha önemlidir. Okuduğu kitaba ya da izlediği filme dalıp yemek yemeyi unutanlara bile sıkça rastlanır. Boğaların ziyafet şöleninden kalan kuru köfteyi salçalı köfteye dönüştürmek İkizlerin verdiği karar olacaktır. Yeni ve değişik menüler denemek isteseler de sonuçlar hüsran olabilir veya zamanın nasıl geçtiğini anlamadıkları için yemeğin altını yakabilirler.

YENGEÇ (23 Haziran – 22 Temmuz)

Yedirme, içirme, besleme, büyütme konularında Yengeç burcundan güçlü bir burç yoktur. Çevrelerindeki herkesi korumak ve kollamak için yaratılmışlardır. Bu sebeple Yengeç burçları, günlerinin çoğunu mutfakta geçirirler. Boğa burçları kadar şık sunumlar yapmasalar da becerikli elleriyle yaptıkları yemeğe sevgi ve şefkat katarak sizin için lezzetli yemekler pişirebilirler. Sıvı tüketimiyle yakından ilgili olan yengeçler için meyve tabakları, meyve suları ve süt ürünleri de önemlidir.

ASLAN (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Aslan burçları için yemeklerin tadından çok görüntüsü önemlidir. Yemek yapmasalar da gittikleri yerlerde mutlaka iyi bir şef olmasını isterler. Duygularını sanatçı ruhlarıyla yaşadıklarından dolayı onları bu anlamda harekete geçirebilen güçlü baharatlı yemekleri severler. Fiziki ya da ruhsal problemlerini iyileştirmek istediklerinde altın tozu serpilmiş tatlar deneyebilirler. Portakalla yapılmış hafif tatlılar da bu burçların çok hoşuna gidebilir.

BAŞAK (23 Ağustos – 22 Eylül)

“Sağlıklı değilse yemem” veya “Önce küçük bir parça alıp tadına bakayım,” gibi cümleleri Başakların ağzından sık sık duyabilirsiniz. Vücudunun görünümüne önem veren ve zararlı alışkanlıklardan kaçınan mükemmeliyetçi Başaklar, hayatları boyunca ince, fit ve formda kalabilirler. Sağlıklı sebzeli yemekler, değişik salatalar ve zeytinyağlı değişik mezelerle Başakları mutlu etmek kolaydır. Titizlikle yapılmış bir ev yapımı kek de bu burçları en çok mutlu edecek tatlıdır.

TERAZİ (23 Eylül – 22 Ekim)

Teraziler, sofralarında estetik ve zarafet görmek isterler. Aslanlar kadar süslü değillerse de bu burçlar için sofradaki detaylar oldukça önemlidir. Teraziler, sarımsak, şarap, kekik, baharatlar, taze otlar ve diğer çeşnilerle sıradan tatları farklılaştırmayı severler. Teraziler için yedikleri yemekler sadece damaklarına değil gözlerine de hitap etmelidir. Bu yüzden her detay çok önemlidir.

AKREP (23 Ekim – 21 Kasım)

Akreplerin bünyeleri çoğu zaman proteine ve bakliyata ihtiyaç duyar. Mercimek ve soya fasulyesi ile sıcak ve soğuk yemeklerde fark yaratabilirler. Soğan ve sarımsak da yemeklerinin temel lezzetini oluşturur. Bol baharatlı dip soslar ve fermente ürünler Akreplerin derin duygularına hitap eder. Acı soslar ve egzotik baharatlar lezzete dönüştüğünde Akreplerin keyfine diyecek yoktur. Akrep insanı,adeta zor olanı keyfe dönüştürmeyi kendine amaç edinmiştir bu yüzden yemek yemeleri de uzun sürer. Sert aromalı içkiler de Akreplerin damak zevklerini tamamlar.

Burçlara Göre Yeme AlışkanlıklarıYAY (22 Kasım – 21 Aralık)

Dünya mutfaklarını deneyimlemek için doğan Yaylar, farklı tatlar denemeyi severler. Fakat mutfakla araları çok iyi değildir. Değişik kültürlerin yemeklerini deneyimleyebilecekleri değişik restoranlarda, dostlarıyla derin fikir alışverişi yapmakBurçlara Göre Yeme Alışkanlıkları ve yaşam felsefesi üzerine muhabbet etmek bu burçları çok mutlu eder. Yaşama hep iyimser bakan Yaylar genellikle de mutlu insanlardır. Farklı soslar ve farklı tatlar ile birlikte film izlemek, arkadaşlarıyla dışarı çıkıp sohbet etmek ya da imkanları varsa yurt dışına gidip o ülkenin yemek kültürünü deneyimlemek Yayları en çok mutlu eden aktivitelerdir. Yay burçları, her zaman yeniyi keşfetmek için programlanmış yerlerinde duramayan gezginlerdir.

OĞLAK (22 Aralık – 21 Ocak)

Eğer söz konusu çok sevdikleri insanlar değilse Oğlaklar misafir ağırlamaktan çok hoşlanmazlar. Çünkü bu burçlar yalnızlıklarıyla oldukça mutlu olabilirler. Kalabalık aile toplanmalarını bir kural ve gelenek içinde bir görevmiş gibi yapmak isterler. Bundan dolayı yeni tatlar ve değişik tarifler denemek, mutfakta uzun vakit geçirmek bu burca göre değil. Türk mutfağının en geleneksel yemeği olan kuru fasulye, pilav ve turşu bu burçlar için yeterlidir. Ekşi, acı ve baharatlı yemek yemeyi severler. Patates, havuç, şalgam, yer elması gibi kök lezzetlerle yapılan basit yemekler bu burçları oldukça mutlu eder. Salatalarına bol sirke ve limon koymak bu burçların damak zevkine hitap eden tatlardandır.

KOVA (22 Ocak – 19 Şubat)

Alışılmışın dışında tarifler, çok duyulmayan yemekler ve sıradan yemekleri değişik bir tarzda yapmak tam da bu burçlara göredir. Çünkü bu burçtaki insanlar çevrelerindeki insanları şaşırtarak mutlu olurlar. Ayrıca aniden gelen misafirler için derin dondurucudan çıkaracakları malzemelerle hazırlıksız yakalanmamak konusunda çok iyidirler.

BALIK (20 Şubat – 20 Mart)

Bu burçtaki insanlar, her konuda olduğu gibi yemek yapmak konusunda da işleri akışına bırakmayı tercih ederler. Bundan dolayı mutfakta aceleci davranmaktan kaçınıp sakin çalışmayı severler. Bu durum yemekleri zamanında yapamamalarına neden olsa da hazırladıkları sofralara kattıkları pozitif enerjiyle herkesi mutlu etmek konusunda çok beceriklidirler. Evde hangi malzemeler varsa onları yapmak bu burçlar için yeterlidir. Yemeğin yanında içilen içeceklere oldukça önem veren Balık burçları, birkaç mezeyle birlikte keyifli bir içki masasıyla mutlu olabilirler. Güzel hazırlanmış lezzetli bir pizzaya da hiç hayır demezler.