Celui Qui Tombe – Düşen Kimse

Celui Qui Tombe

Günümüz modern dans sahnesinin en yaratıcı isimlerinden biri olan Fransız akrobat, aktör ve performans sanatçısı Yoann Bourgeois’nın Celui Qui Tombe (Düşen Kimse) projesi Istanbul Fransız Kültür Merkezi iş birliği ile 11 Kasım’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da!

Ulusal Sirk Sanatları okulu CNAC’de akrobasi eğitimi alan Bourgeois kendi ekibini kurmadan önce 4 yıl boyunca saygıdeğer dans topluluğu Compagnie Maguy Marin’de dans etti. Pantheon’da sergilenen “Energy and Balanced”, “Cavale”, “Le mecanique de l’histoire” gibi dünyaca ünlü eserleriyle adından söz edilen genç ismin performans eserlerini bu kadar benzersiz kılan şey ise işlerinde dönen platformlar ve trambolin entregrasyonlarından faydalanması. Bu devrim niteliğindeki teknik kullanımlarını işin poetik bir elementi haline getirebilmesi ise onun dehasının belki de en büyük göstergesi.

Bourgeois 2014 yılında yarattığı Celui Qui Tombe (Düşen Kimse) ile yine sirk becerilerini ve fiziksel tiyatroyu örneğine az rastlanır bir ahenk ile birleştiriyor. Ağırlıksızlık ve süspansiyon fiziğini çevreleyen fikirlerden her daim etkilendiğini belirten sanatçı, bu eserinin ilham kaynağı olarak Spinoza’nın düşüncelerini işaret ediyor.

Gösteride sahneye kablolarla asılmış bir platformda altı performans sanatçısının fiziksel sınırlarını zorlamasını izliyoruz. Yatay bir konuma indirildiğinde, yavaş yavaş dönmeye başlayan ahşap platform daha sonra hızlanıyor ve artan merkezkaç kuvveti ile dansçıları bedenlerini kullanarak adeta rüzgar ile savaşmaya itiyor.  Arka fonda ise Beethoven’den, Frank Sinatra’ya uzanan etkileyici bir müzikal seçki bu nefes kesen dansa eşlik ediyor.

Celui Qui Tombe (Düşen Kimse) sadece sahnedeki sanatçılarda değil izleyicilerde de hafif bir kalp çarpıntısına sebep oluyor.

Kapı: 20:00
Performans: 20:30

** Paycell Card sahipleri ZORLU PSM’de seçili etkinliklerde %25 indirim kazanıyor. İndirimden faydalanmak isteyen müşteriler; Turkcell Mağazalarından ve turkcell.com.tr’den Paycell Card satın alıp ya da Paycell uygulamasından sanal Paycell Card oluşturabilirler.