CHI THE SPA’ Da İyileştirici Bir Deneyim

Yazar: Çağla Karabağ

Adı bir melodi hissi veren, sofistike ve kristal çağrışımı yapan Shangri La yanına Bosphorus’u alınca mükemmelin sınırlarını zorlayan bir otele dönüşmüş. Beşiktaş’ta, Deniz Müzesi’ne komşu olan otel, konumunun çok özel tarihi dokusu, boğaza hakim muhteşem manzarası, şık ve zarif iç dekorasyonu ile benzerleri arasından sıyrılıyor. Müşteri memnuniyetini ön palana alan işletmecilik anlayışı çalışanlara da yansımış durumda. Çin kültürü, estetiği, mutfağı ve detaycılığı otelin tamamında hissediliyor.

Bütün bu özellikler tercih edilmesi için oldukça çekici fakat benim özellikle merak ettiğim ev sahipliğini yaptığı CHI The Spa merkezi. Merak ediyorum çünkü genel olarak spalarda uygulanan uzak doğu yöntemlerine ek olarak Çin tıbbının iyileştirici etkisini ve farklı uygulamaları kullanan başka bir spa merkezi yok.

Bu heyecan verici deneyim için randevumu alıp merkezi konumda ki otele herhangi bir zorluk yaşamadan ulaştım. Lobi ışıl ışıl ve göz kamaştırıcı. Güler yüzlü resepsiyon görevlileri beni CHI The Spa ya yönlendirdi. Kapıda karşılayan spa direktörü nezaketle merak ettiğim konularda sorularımı cevapladı.

Uzakdoğu hizmet anlayışını en ince ayrıntılarıyla sunan CHI The Spa’da bütünsel bir bakış açısı ile iyilik halinin, mental, bedensel ve ruhsal olarak her bakımdan iyi olmakla sağlanabileceği inancı hakim. Bundan yola çıkarak terapistler titizlikle seçilmiş, müşterilerle tek tek konuşup, ruhsal olarak ta iyilik halini uygulamaya çalışıyorlar. Mutlu terapist, mutlu misafir, mükemmel sonuç…

Terapistim hazırlanmam için beni soyunma odasına aldığında kaşmir bornozlar, terlikler ve havluların tamamının CHI markası olması dikkatimi çekiyor. Sorduğumda, kullanılan krem ve yağların da aynı marka olduğu ve özel olarak hazırlandığını öğreniyorum.
Spa genel olarak soft ve yumuşak renklerle dekore edilmiş. Yumuşacık süzülen ışık, meditatif müzik, aroma kokusu beni dinginleştiriyor. Hijyenik ve şık olmasının yanı sıra sade ve huzurlu. Masaj süiti hiç çıkmak istemeyeceğim cinsten. Taylandlı terapistim, bana CHI is medicine anlamına gelen Çin tıbbından esinlenen CHI balance masajını uygulayacağını söylüyor.

CHI balance, Akupressure denilen sırtta ki akupunktur noktalarına ve sırt meridyenlerine denk gelecek şekilde, parmakla baskı uygulayarak yapılıyor. Vücutta enerji kanallarının açılmasını, akışın dengelenmesini sağlıyor. Diğer masajlara oranla daha sert bir masaj ve daha derin dokulara ulaşılıyor.

Bir saatin sonunda hiç olmadığım kadar iyi hissediyorum. Bütün düğümler çözülmüş, tıkanıklıklar açılmış ve enerji akışı sağlanmış. Terapistin beni buna çok iyi hazırlaması beklentilerimin üstünde fayda görmemi sağladı.

Devamında jakuzi ve havuz, soğuk duş mükemmeldi ama bütün bu zamanı taçlandıran terapistin kendi elleriyle hazırladı, organik bal ile tatlandırılmış, taze zencefil çayı oldu. Alıştığımız zencefilin acı tadı maharetle yok edilmiş ve nefis bir sunum olmuş.