Çinli Telefon Markaları Sağlam Geliyor!

çinli telefon markaları

Çin merkezli telefon markaları artık ülke sınırlarından dışarı çıkmaya başladılar. Global arenada dünya devleri ile rekabet eden bu markalar liderlik yarışında zirveyi zorluyor.

Cep telefonu pazarında işler değişiyor. Son yıllarda Çinliler’in hakimiyetine geçmeye başlayan pazarda artık OPPO, Huawei, Honor, Xiaomi, Meizu gibi markalar dünya çapındaki rakiplerini zorlar hale geldi. Bir dönem fason üretimin merkezi olarak görülen Çin, artık bu işleri öğrendi ve kendi markaları ile dünya liginde rekabet ediyor. Bu arada yeri gelmişken belirteyim Xiaomi sadece telefon değil envai çeşit elektronik ya da elektronikle doğrudan ilgisi olmayan cihaz da üretiyor.

Çinli telefon markaları sağlam geliyor!

Gelen son rakamlar da bunu gösteriyor aslında. Geçtiğimiz günlerde IDC’nin açıkladığı 2018 ikinci çeyrek cep telefonu pazar payları araştırması raporunda birinci sırada Samsung yer alırken, ikincilik koltuğunda daha önce üçüncü sırada yer alan Çinli Huawei yer alıyordu. Rapora göre Samsung ikinci çeyrekte 71.5 milyon adet telefon piyasaya sürerken. Huawei rakibi Apple’ı geçerek 54.2 milyon ile ikincilik koltuğuna oturdu. Apple ise 41.3 milyon telefonla üçüncü olabildi. Raporda yer alan dördüncü ve beşinci markalar da sırasıyal Xiaomi ve OPPO idi. Bu iki marka yukarıda da yazdığım gibi Çin merkezli.

En büyük kozları fiyat/performans

Çinli telefon markalarının en büyük kozu fiyat/performans oranı yüksek amiral gemileri üretmelerinin yanısıra genelde telefonlarının fiyatlarının makul bir seviyede olması. Türkiye gibi döviz kurlarının sürekli değiştiği ve yükseldiği bir ülkede makul fiyat çok fazla satış anlamına geliyor. Zaten bu markaların büyük bir çoğunluğunun ürünleri Türkiye pazarında satılıyordu. Ancak bu satışlar genelde Paralel İthalat yöntemi ile üçüncü parti firmalar tarafından yapılıyordu. Ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor. Markalar artık Türkiye pazarına kendileri gelerek temsil edilmeye başladılar.

Çinliler büyük markaları tehdit ediyor

Çinli telefon üreticilerinin agresif rekabet anlayışları ve uygun fiyatlı telefon satmaları büyük markaları da ciddi anlamda etkiliyor. Örneğin Samsung artık üst düzey akıllı telefon modellerini hedeflediği ölçüde satamıyor. HTC ve LG Türkiye’de de faaliyet gösteren markalar telefon pazarından neredeyse silindi. Bir zamanlar telefon sektörünün en büyük markaları olan bu iki dev şu an çok daha küçük bir pazar payı ile çalışıyor. Yani Çinliler büyürken diğer markaların pazar paylarından çalıyorlar ki bu çok doğal bir durum.