Çocuklar İçin Otoportre Atölyesi

otoportre

3 Haziran Pazar günü Türkiye’nin en önemli yeni nesil illüstratörlerinden, çalışmalarını uluslararası platformda yürüten Sedat Girgin ve Gökçe İrten, 6-10 yaş arasındaki çocuklarla “Kendi Portremi Yapıyorum” (Otoportre) temalı resim atölyeleri gerçekleştirecekler. 

Atölye, çocukların eğitmenlerle birlikte İllüstratörler Sergisi’ni gezmeleri, illüstrasyon ve resim dünyasının farklı boyutlarını keşfetmeleri ile başlayacak.

Ben kimim? Ya da kim olmak istiyorum? Dada Salon Art Gallery’nin ilgi gören atölye çalışmalarının yenisinde genç ressamlarımız kendilerine işte bu soruyu soracaklar.

3 Haziran günü, çocuklarımızın dünyasına resimledikleri onlarca kitapla büyüleyici bir şekilde giren iki başarılı illustrator ve eğitimci Gökçe İrten ve Sedat Girgin, 6-10 yaş arası ressamları unutulmaz bir maceraya çıkartacaklar.

Bedri Rahmi Eyüpoğlu’ndan Fahrelnisa Zeid’e, Picasso’dan, Van Gogh’a, Frida Kahlo’dan Andy Warhol’a dünyaca ünlü sanatçıların otoportrelerinı tanımakla başlayan bu yolculukta genç ressamlar aynadan gördükleri yüzlerini sınırsız hayal güçleri ile birleştirecekler.

Belki bir astronot, doktor ya da ejderha eğitmeni olarak, belki en sevdiği köpeği ile birlikte ya da rengarenk çiçeklerin içinde, belki de yalnızca en mutlu halliyle gülümseyerek kendini resmedecek çocuklar atölye boyunca eğlenceli bir içsel farkındalık sürecine girecekler.

Sedat Girgin
1985 yılında Istanbul’da doğdu.Istanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nün ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Bir çok yayınevinde 80’i aşkın kitap resimledi. Dergi ve ajanslarda serbest illüstratör olarak çalıştı. 2007 yılında Suna Dölek ile hazırladıkları Karıncanın Kardeşi isimli kitap Tudem Kitap Yapın Yarışması’nda üçüncülük ödülü aldı ve Almanca’ya çevrildi.

2010 yılında katıldığı Art Vespa tasarım yarışmasında birincilik ödülü aldı. 2014 yılında The Guide Istanbul dergisinin kapak çizeri oldu. Resimlediği Tembel Balık Sefa isimli kitap Uluslararası Gençlik Kütüphanesi (Internationale Jugendbibliothek) tarafından White Ravens 2015 kataloğuna seçildi.

Yaptığı kitap resimlemeleri ile Bratislava Illüstrasyon Bienaline ve İzmir Ege Üniversitesi Çocuk Kitabı Ressamları Müzesi’ne seçildi, işleri sergilendi. Girgin, 2018 yılı Hans Christian Andersen Ödülleri’ne aday gösterildi.

Sanatçı, bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında bir çok karma sergilere katıldı, atölyeler düzenledi, seminerlere katıldı ve seçici kurul üyelikleri yaptı. İlk kişisel sergisi, Hayretler Sirki’ni 2013, ikinci kişisel sergisi Keçilerle Kaçarken’i 2017 yılında açtı. Girgin, çalışmalarına Istanbul’da devam ediyor.

Gökçe İrten
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı lisans eğitiminden sonra Sabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümündeki yüksek lisans eğitimini ‘Çocuk Resimli Kitaplarının Tasarım Prensipleri’ teziyle tamamladı. University of Arts London’da resimli çocuk kitabı illüstrasyonu üzerine eğitim aldı.

Çocuklarla yaratıcı görselleştirme üzerine eğitimler de yapan İrten, yurtiçi ve yurtdışında sergilere katıldı. Yazdığı ve resimlediği çocuk kitapları bir çok yayınevinde yayınlanan sanatçı çalışmalarına serbest olarak İstanbul’da devam ediyor.