Demir Eksikliğini Önlemek İçin Bu Tavsiyelere Dikkat!

demir eksikliği

Ispanağı yoğurtla yemeyin, yumurtalı yiyin!

Yumurtayı domatesle birlikte, köfteyi de yeşil salata ile birlikte tüketin

Yanlış yemek alışkanlıkları yada bazı hastalıklar nedeniyle vücuttaki demir minerali azalması anlamına gelen demir eksikliğinin, halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtileri oluyor. C vitamininin demir emilmesini artırdığını söyleyen uzmanlar, yumurta yerken yanında portakal suyu veya domates tüketmelisiniz, köfte yerken de yanında yeşil salata ile tüketmenin demirin emilmesini artırması açısından önemli olduğu söyleniyor.

Demir neden önemlidir?

Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, “Demirin bu kadar önemli olmasının sebebi ise, hücrelerin yapıtaşı olan Hemoglobin’in (Hb) temel elementi olmasıdır. ” dedi.

Halsizlik, yorgunluk ve baş ağrısı yapıyor

Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, şunları söyledi:

“Demir eksikliği olan kişilerde; halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, egzersiz intoleransı, nefes darlığı, göğüs ağrısı belirtileri gelişmekte, kişide huzursuz bacak sendromuna, toprak, kireç ve buz gibi normalde yenilmeyecek şeyleri yeme isteğine, kalp rahatsızlıklarına ve gelişim geriliğine neden olmaktadır.”

Dr. Güzin Oğuz Yıldırım demir eksikliğine neden olan faktörleri 4 ana başlık olarak şöyle sıraladı:

Yetersiz alım: Yanlış beslenme, gebelik, menstruasyon, lohusalık, büyüme dönemi gibi ihtiyaç artışını karşılayacak miktarı gün içerisinde almama.

Emilim bozukluğu: Çölyak hastalığı, Atrofik/ H. Pylori ye bağlı gastrit, Bariyatrik Cerrahi.

Kan kaybı: Sindirim sistemi hastalıkları (ülser, crohn, ülseratif kolit, kolon kanseri gibi). Travmalara bağlı mikro kanamalar, idrar yolları hastalıkları (enfeksiyonlar, bazı böbrek hastalıkları ve kanserleri).

Genetik hastalıklar: Urino- pulmoner hemosiderozis, demire refrakter demir eksikliği anemisi (IRIDA).

Çocuklar, gebeler ve emziren anneler risk grubundadır

Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, “Risk grubu olan çocuklar, gebeler, emzirme dönemindeki anneler belli aralıklarla kontrole gitmelidir.” diye konuştu.