Dropshipping’de Hayal Tacirlerine Dikkat!

Dropshipping

Dropshipping’de Hayal Tacirlerine Dikkat!

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, son dönemde yükselişe geçen ve kısa zamanda zengin olma hayallerine sürükleyen dropshipping yönteminin gerçekçi avantajları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Ticimax E-ticaret Akademi bünyesinde ücretsiz dropshipping eğitimlerine başladıklarını aktaran Çiğdemli, “İnternette kısa zamanda bu yöntemle zengin olmayı vaat eden hayal tacirlerine karşı tedbirli olunmalı” uyarısında bulundu.

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, internette “kısa zamanda zengin olmayı” vaat eden reklamların da etkisiyle girişimci gençler arasında popüler hale gelen dropshipping yönteminin gerçek avantajları ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda şunları aktardı:

ÇİN’DEN ABD’YE

“Ülkeler arası fiyat farklarını kullanıp, ucuz ürün tedarik eden firmaların malını ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerdeki tüketicilere satarak aracılıktan kazanma yöntemi olarak tanımlayabileceğimiz dropshipping yöntemi, tüm dünyada yükselişe geçen bir e-ticaret modeli. Stok tutmadan ticaret yapmayı mümkün kılan bu yöntem, sermayesiz ve risksiz bir model olduğu için, özellikle e-ticarete yeni başlayan girişimciler için pek çok avantaj sunuyor. Dropshipping tedarik yönteminin 2020 yılına kadar tüm online satışların yüzde 20’sini oluşturacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde daha çok AliExpress aracılığıyla Çin’deki 3. parti tedarikçilerin ürünlerini listeleyerek, dropshipping siteleri üzerinden Amerikalı tüketicilere satmak şeklinde kullanılan Dropshipping yöntemi, İspanya, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerde de popüler. Siparişin teslimatını tedarikçi firma gerçekleştirdiği için, satışa aracılık eden kişinin herhangi bir kargo maliyeti de olmuyor. Akıllara hemen “Örneğin Amerikalı tüketici neden AliExpress’ten 1 dolara alacağı ürünü benden 3 dolara alsın ki?” sorusu takılıyor.

Ülkeler arası fiyat farkları işte bu noktada devreye giriyor. Bir Amerikalı 1 dolar ile 3 dolar arasındaki farkı önemsemiyor. 3 dolarlık malı 1 dolara bulur muyum araştırmasına girmiyor. Hoşlandığı bir ürüne ilk denk geldiği yerden siparişi veriyor. Tabi kendisi için pahalı kategorisine girecek ürünler için bu çok geçerli olmuyor. O nedenle dropshipping ile satılacak ürünler konusunda çok iyi bir pazar araştırması yapılmalı. Hem her yerde çok olmayan özel ürünler, hem de potansiyel müşteriniz için ucuz kategorisine girecek ürünler seçilmeli. Son verilere göre, 2016 yılında ABD’deki kredi kartları üzerinden 394 milyar dolarlık internet alışverişi yapılmış. Bu rakam her yıl ortalama yüzde 40 büyüyor. Dropshipping yöntemiyle her gün yüz binlerce ürün satılıyor.”

GERÇEKDIŞI HAYAL TACİRLERİNE DİKKAT!

“Dropshipping modelinde aracı satıcının yapması gereken en önemli şey güvenilir bir tedarikçi bularak ürünü doğru pazarlamak ve doğru tüketici kitlesine ulaştırmak. Facebook, Instagram ve Google reklamlarına iyi derecede hakim olmak gerekiyor. Ancak internette dropshipping yaparak kolayca zengin olunacağını iddia eden, girişimcileri gerçekdışı hayallere yönlendiren hayal tacirlerine karşı da dikkatli olunmalı. İnternette bu yöntemin eğitimini veren kaliteli online kurslar olduğu gibi, insanları boş hayallere sürükleyerek kendi cebini doldurma peşinde olanlar da var. Biz Ticimax bünyesinde yer alan E-ticaret Akademi’de ücretsiz dropshipping eğitimlerimize başladık. 6 bine yakın müşterimiz olduğu için bu eğitimin e-ticaret yapan ve yapmak isteyenlere doğru kaynaktan aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Girişimcilerin “kısa zamanda zengin olmanın yolu” söylemleriyle online kurslara müşteri çekmeye çalışanlara karşı tedbirli olması gerek.”

DROPSHIPPING NASIL YAPILIR?

Dropshipping yapmaya başlamadan önce kaliteli bir e-ticaret ve ödeme altyapısına sahip olmanın önemine vurgu yapan Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “Doğru reklam ve pazarlama modellerini kullanarak çektiğiniz müşteri, e-ticaret sitenizi ziyaret eder ve satın alma yapar. Gelen sipariş üzerine aracı satıcı siparişi tedarikçisine geçer ve müşterinin isim, adres ve kargo bilgilerini tedarikçiye belirtir. Tedarikçi ürünü kargolar ve ödemeyi aracıdan alır. Tüm bu işlemlerin hem teknik hem yasal açıdan sorunsuz ilerlemesi için kaliteli bir e-ticaret altyapısı ve ödeme altyapısı kritik öneme sahip” dedi.