Dünyanın En Eski Rengi Keşfedildi!

dünyanın en eski rengi

Avustralyalı bilim insanları, Sahra Çölü derinliklerinde bu güne kadar keşfedilen en eski biyolojik rengi bulduklarını açıkladı.

Daha önce hiç dünyanın en eski renginin ne olduğunu merak ettiniz mi?

Avustralyalı bilim insanları, Sahra Çölü derinliklerinde bu güne kadar keşfedilen en eski biyolojik rengi bulduklarını açıkladı. Ortaya çıkarılın parlak pembe rengindeki maddenin 1.1 milyar yıllık olduğu belirtilmekte.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacı Nur Gueneli, antik pigmentin Moritanya’da yürütülen çalışmalarda, Sahra Çölü derinliklerde bulunan kayalıklardan elde edilen rengi açıkladı. Gueneli, keşfedilen bu pigmentin daha önce bulunanlardan yaklaşık 500 milyon yıl daha eski olduğunun altını çizdi.

Keşfedilen rengin biyolojik maddeden oluştuğunu belirten Gueneli, parlak pembe rengindeki antik pigmentin, bir zamanlar okyanuslarda fotosentetik organizmalarla işlenen klorofil moleküllerin fosillerinden kaynaklandığını açıkladı.

Dünyanın en eski rengi parlak pembe!

Bu rengin başlangıçta yeşil renkte olduğu ve konsantre formunda koyu mordan kırmızıya dönüştüğü tahmin ediliyor.

Keşfedilen molekül fosillerin Tyrannosaurus Rex dinozor fosilinden 10 kat daha eski olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeni keşfin Dünya’da ilk hayvan yaşamının evrimleşmesine, neden 4 milyar yıl gerektiğine yeni bir anlayış sunabileceğini düşünüyor.