Ekim Ayı Festivalleri

29. AKBANK CAZ FESTİVALİ

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali bu yıl 17-27 Ekim tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle 29. kez buluşturacak.

Her yıl caz dünyasının saygın isimlerini müzikseverler ile buluşturan Akbank Caz Festivali, 29. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en prestijli caz festivallerinden biri konumunda olan Akbank Caz Festivali, bu sonbaharda caz dünyasının saygın plak şirketlerinden ECM Records’a özel bir yer ayırıyor.

2019 yılında 50. yılını kutlayan ve 1969 yılından günümüze 1600’ün üzerinde albümü müzikseverlerin beğenisine sunan ECM festival kapsamında farklı kuşaklardan müzisyenlerin yer aldığı bir seçki ile İstanbullu cazseverler ile buluşacak.

ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ                

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği (UBSD) tarafından 18 Ekim – 25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali; Türkiye’de ve Dünya’da etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerin gelişmesine katkı sağlanmasını, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destekler oluşturulmasını, ülke sinemasının yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasını hedeflemektedir.

İSTANBUL KOMEDİ FESTİVALİ

2016 yılından itibaren gerçekleştirdiği “İstanbul Komedi Festivali” kapsamında, mizahın ulusal ve uluslararası düzeyde en iyi ve en yeni isimlerini ağırlayan BKM, İstanbul kent kültürüne yepyeni dinamikler kazandırıyor.

Her yıl değişen ve gelişen takvimiyle bu yılda 13 Ekim’de başlayacak olan  “İstanbul Komedi Festivali”, Dünya’nın pek çok ülkesinde süregelen uluslararası komedi festivalleri gibi uzun soluklu ve geleneksel bir yapıya zemin hazırlamış olmasının yanı sıra, komedinin her alanını kucaklayan bir platformla İstanbul’un uluslararası komedi festivalleri takviminde daimi yer almasını da hedeflemektedir.

Türkiye ve dünyadan birçok ünlü ve genç komedyenin katılımı ile gerçekleşen festival, mizah temalı sergilerden keyifli komedi show’lara, özel konuklarla yapılan panellerden, komedi film gösterimlerine kadar geniş bir etkinlik yelpazesi sunmaktadır.

OKTOBERFEST 

Dünyanın en büyük ve eğlenceli etkinliklerinden biri olan Oktoberfest, Almanya’nın şehri Münih’te her yıl eylül ayının son haftasında başlayarak 2 hafta sürüyor.

Bavyera kültürünün en önemli parçası olan festivalin ana odağı aslında “bira”. Her yıl özel olarak mayalanan Oktoberfest birası festivalin neşe kaynağı! Münih Belediye Başkanı’nın büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlayan Oktoberfest bu sene 21 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

12 Ekim 1810 yılında Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve Sachsen-Hildeburghausen Prensesi Therese’nin düğünleri vesilesiyle yerel halkın katılımıyla başlanan kutlama bugün dünya çapında bir festivale dönmüş durumda.

ALBUQUERQUE ULUSLARARASI BALON FESTİVALİ 

Her yıl Ekim ayında yüzbinlerce insanı ABD’nin New Mexico eyaletine taşıyan Balon Festivali’nde (Albuquerque International Balloon Fiesta) adeta koskocaman bir lunapark göğe doğru yükselir ve bir müddet sonra küçülüp ortadan kaybolur. Yaklaşık 146 hektarlık bir alana (ki bu da neredeyse 54 futbol sahası büyüklüğünde) yayılan festival sahasında bin bir şekil ve renklerdeki 700’den fazla balonu gökyüzünde seyretmek apayrı bir keyif olsa gerek.

Sabahın erken saatlerinde şafak gösterileriyle başlayan festival akşamları saat 20.00’de yapılan havai fişek gösterileriyle sona eriyor. Farklı yarışmalar, çeşitli eğlenceler içeren festival ayrıca fotoğrafçılık merakı olanlar için de bambaşka kareler yakalama fırsatı sunuyor.

CADILAR BAYRAMI 

Cadılar Bayramı (Halloween Parade), her yıl 31 Ekim’de birçok ülkede kutlanmaktadır fakat New York şehrinde 1973 yılından beri düzenlenen etkinlik, dünyanın en büyük sokak eğlencesi olarak dikkat çekmektedir.

Geçmiş dönemlerde halk arasında 31 Ekim gününde ölülerle hayatta olanlar arasındaki sınırların kalktığına ve ölülerin insanlara zarar verebileceğine inanılır. Bu bayramı kutlayanlar; maskeler ve kostümler giyerek ölü ruhları taklit ederler; meydanlarda açık hava ateşleri yakarlar. Yüzyıllar öncesindeki bu gelenek, günümüze kadar taşınmış ve evrensel bir eğlenceye dönüşmüştür.

IŞIK FESTİVALİ 

Tanrı Rama’nın sürgünden dönmesini ve iyiliğin kötülüğe karşı kazandığı zaferi anmak amacıyla Hindistan genelinde her yıl Ekim yada Kasım aylarında kutlanan Işığın Festivali (Diwali) Bombay’da Laksmi’ye ve Kalküta’da Kali’ye adanmıştır.

Tamamı beş gün süren bu bayramın birinci günü yeni iş yılı döneminin başlangıcıdır. İkinci gün Krishna’ya, üçüncü gün Şiva’ya, dördüncü gün ise arkadaşça görünen fakat şeytani bir güç olan Bali’ye adanmıştır. Beşinci günde erkekler kızları ziyaret eder, kızlar ve kadınlar erkeklerinin alınlarına” tikka” denilen kırmızı boya ile birer noktacık koyar, erkeklere ziyafet verirler.

Evler, dükkanlar ve halka açık yerler “diyas” adı verilen küçük toprak gaz lambalarıyla süslenir. Geleneksel olarak hardal yağıyla yakılan bu lambalar, pencerelerin kenarlarına, kapılara ve süslemek için binaların dışına yerleştirilir. Işıklar, havai fişekler ve tatlılar işin içine girdiği için, çocuklarca da en sevilen festivallerden birisidir.