Ekim’de Salon İKSV

Progresif ve endüstriyel rock’a deneysel yaklaşan müzik ikilisi Noisual

Noisual, Tunga Alp Şen ve Berkhan Ay tarafından 2016 yılında kuruldu. Ses ve görselin birlikteliği üzerine temellenmiş deneysel müziklerinin ilk üretimi olan “Tidal Waves” teklisi, Audioban etiketiyle dinleyicilerle buluştu. Şarkıyla birlikte paylaşılan nefis videonun yönetmenliğini Behsat Veyseloğlu üstlendi.

Davul ve bas iskeletini dijital ve analog seslerle zenginleştiren Noisual, bununla birlikte görsel dünyasını da incelikle tasarlıyor. Ekip, bu ay içinde kayıtları Pür Kayıt Stüdyosu’nda tamamlanan, prodüktörlüğünü Taner Yücel ve kendilerinin, mastering’ini ise Görkem Karabudak’ın üstlendiği ilk EP’leri “Delusional”ı müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Bu EP’den şarkıları, Noisual’ın vadettiği derinlikli görsel dünya eşliğinde ilk kez 17 Ekim akşamı saat 21.30’da Salon’da dinleyeceğiz. Audioban: Noisual etkinliğinin biletleri ayakta 50 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Şilili krautrock, saykedelik pop grubu Föllakzoid Salon’da

Vokal ve bas gitarist Juan Pablo Rodrigues, klavyeci Alfredo Thiermann ve davulcu Diego Lorca çocukluk yıllarında tanıştılar, 2008’de birlikte çalmaya başladılar. İlk çalışmalarında iki saat boyunca serbest doğaçlama yaptılar ve yakaladıkları bu kimya canlı performanslarının karakterini belirledi. 2009’da gitarist Domingo Garcia-Huidobro’nun katılımıyla grup son halini aldı. 2011’de kendi adlarını taşıyan ilk kısaçaları Sacred Bones üzerinden yayımladılar.

2013’te ismiyle müsemma ‘II’, 2015’te ‘III’ü müzikseverlerle buluşturdu. All Tomorrow’s Parties, Lollapalooza ve Primavera gibi festivallerde sahne aldılar. Spiritualized’ın Spaceman’i ile çalıştılar, ‘III’ten iki şarkıyı yeniden düzenleyip ‘London Session’ olarak yayımladılar.

1 Ağustos’ta krautrock’tan biraz daha endüstriyel yollara sapacakları yeni albümleri ‘IIII’ü yayımlamaya hazırlanan Şilili grup, 27 Mart 2018’de gerçekleşen ve boyutlar arası bir müzik tecrübesine dönüşen ilk Türkiye konserinin ardından 18 Ekim akşamı saat 23.15’te bir kez daha Salon’da.

Föllakzoid’den önce 2012’den bu yana farklı ses paletleriyle üretimini sürdüren İstanbullu grup Pitohui saat 22.00’da Salon’da sahne alacak. Pitohui, yenilenmiş kadrosuyla 4 ay sürecek bir tekli serisine başladı.

Cem Kayıran, Berkay Küçükbaşlar, Replikas’tan tanıdığımız Barkın Engin ve Burak Tamer’den oluşan kadrosuyla canlı performanslarına devam eden ekip, tekinsiz ve atmosferik anları yüksek tansiyonlu davul-bas partisyonları ve sonik detaylarla harmanlıyor. Saykedelik, deneysel, math rock gibi rock müziğin farklı alt janrlarında dolanan bir estetik benimseyen Pitohui, “Feldspat”la başlayan serinin ikinci teklisi “Bufo”yu bu ay yayımlayacak.

Föllakzoid / Audioban Selects: Pitohui konserinin biletleri ayakta 70 TL, öğrenci 55 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.