Elon Musk’tan Türkiye Açıklaması: Tesla Geliyor!

tesla

ABD’li merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk bu yıl Türkiye pazarına resmi olarak geleceklerini açıkladı.

Tesla ‘nın kurucu ortağı ve CEO’su Elon MuskTwitter hesabı üzerinden bir Trük kullanıcının mesajına yanıt vererek yaptığı paylaşımda, “Bu yıl içinde Tesla‘yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz” dedi. Amerikalı girişimci, paylaşımında, “Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım” ifadelerini kullandı.

Geçen aylarda Türkiye’yi de ziyaret edip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk, bir diğer şirketi Space X ile Türk uydularının yörüngeye çıkarılması konusunu gündeme getirmişti.

Şubat ayı itibarıyla Tesla‘nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti. Firmanın en popüler aracı olan ve bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S, 2015 ve 2016 yıllarında dünyanın en çok satan elektrikli aracı olmuştu. Şirket, Eylül 2015’te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017’de Model 3 adlı aracını piyasaya sunarken, geçen sene de ilk elektrikli kamyonu olan Tesla Semi’yi duyurmuştu.

Tesla zaten satılıyor

Öte yandan Tesla otomobilleri Türkiye pazarında satılıyor. Ancak bu satış resmi kanallar yerine Avrupa’dan getirilen az sayıda araçtan oluşuyor. Avrupa’da 80 bin euro civarında olan Tesla fiyatları Türkiye’de vergiler ve diğer kalemlerle 100 bin euroya yükseliyor. Bu marka resmi olarak Türkiye’ye gelirse fiyatların biraz düşmesi bekleniyor.

Elektrikli araçlar pahalı

Türkiye’de birkaç markanın elektrikli otomobilleri satılıyor. Bunlar arasında Renault Zoe gibi tamamen elektrikli olanlar bulunduğu gibi hibrit olarak tanımlanan elektrik + benzinli motorlu araçlar da satılıyor. Şarj istasyonlarının sayısının azlığı, şarj süresinin uzunluğu gibi sebeplerden dolayı şimdilik tamamen elektrikli otomobiller çok yaygın değil. Ayrıca Türkiye’de teşvik olsa da yeterli seviyede olmadığından elektrikli araçlar benzin ya da dizel muadillerine göre biraz pahalı kalıyor. Örnek vermek gerekirse Renault Zoe Türkiye’de 128 bin TL fiyat etiketiyle satılıyor. Bu rakam B sınıfı bir araç için oldukça yüksek ve o rakama çıkıldıktan sonra alınabilecek çok daha ekonomik ya da daha konforlu araçlar bulunuyor.

Türkiye’de otomobillerde yüksek oranda vergi olduğu için Tesla Türkiya pazarına girse bile fiyatların çok makul olması beklenmiyor. Ancak markanın resmi olarak Türkiye’de bulunması servis ve diğer desteklerin de ülkemize gelmesi anlamına geliyor.