En İyi Haliyle Peru

peru

Vızıldayan Lima şehrinden Amazon’a,  dünyanın en büyük yağmur ormanıyla, Machu Picchu’nun ünlü antik İnka şehrine, ülkenin en iyi otellerinin sunduğu lüks imkanlarla Peru’nun kültürel ve doğal harikalarının tadına varın.

Latin Amerika’daki en cesur manzaralarından bazılarına, bireysel otellere ve macera fırsatlarına ev sahipliği yapan Peru, kibarca keşfedilmek için sesleniyor.

 

ŞEHİR ÇOCUĞU  LIMA

Pasifik sahilinin hemen kıyısındaki Lima, Güney Amerikanın en büyük şehirlerinden biri ve (Kahire’den sonra) dünya’nın en kurak ikinci şehri. Ayrıca yemekleriyle dünya çapında meşhur – kuinayı, ceviche’yi ve kreoleyi düşünün – müzeleri de ünlü, özellikle de Museo Larco pre-columbian sanatı koleysionu ve Peru’nun antik medeniyetleri üzerine odaklanan Museo de la Nación. Gelir gelmez rotayı hemen Machu Picchu’ya veya Amazon’a çevirmek cazip gelebilir, ama etrafta biraz takılın, şehre niye ‘Kralların Şehri’ adının takıldığını anlayacaksınız.

 

JW Marriott Hotel Lima

Tam beklediğiniz gibi, JW Marriott Hotel Lima üstün bir hizmet sunuyor, çevredeki rahat öğeler, elit yemek yeme kültürü, tarihi alanları ve iyi tasarlanmış kamu alanlarıyla bilinen  iyi tasarlanmış kamu alanlarıyla bilinen Miraflores bölgesinde iyi bir konum. Çoğu misafir odası okyanus manzarası, mermer banyo, uygun iplikli yatak takımı ile müşterilere açıkken, buradaki iki Peru restoranı da konuklarından övgüler alıyor.

Burası ayrıca sadece bir kaç dakikalık mesafede bulunan Huaca Pucllana kalıntılarını gezmek için mükemmel nokta. Bu tarihi seremoni merkezinin MS 500 yılında inşa edildiği düşünülüyor, ve restorasyonlardan sonra (insan yapıtları ve eski mumya keşfedildiğinde)  geceleri ziyaretçiler için ışıklandırılıyor. Miraflores ayrıca şehrin birçok yeşil alanına da ev sahipliği yapıyor. El Malecón’daki yakın Peru parklarına da bir uğrayın. Pasifik Okyanusu’nun üzerindeki kayalıklar boyunca konuşlanan 10 kilometrelik bir park alanı. www.marriott.com

 

BELMOND MİRAFLORES PARK

Lima’nın en gösterişli alanlarından birinde kurulan Belmond Miraflores Parkı, Peru’ya yeni gelenler için şık bir karşılama. Hemen Pasifik Okyanusu’nun kıyısındaki afcaflı bahçe konumuyla ünlenen bu yerde,  Limanın ve denizin parmak ısırtan manzarasıyla birlikte ısıtmalı bir çatıkatı havuzu  bulacaksınız. Yakın zamanda, otel Miraflores bölgesininde yapılan yeni bisiklet turları başlattı; bu turlara rehberle katılabilirsiniz, ya da ücretsiz olarak katılmak istiyorsanız rehberi pas geçebilirsiniz. Otel ayrıca, kaldığınız sürenin hakkını verebilmeniz için yakınlardaki Barranco sanatları bölgesinde bohem turları  ayarlayabilir. Turlar süresince, sanat severler Pedro de Osma müzesini, MATE Mario Testino’nun eserlerini, Las Pallas Sanat Galerisi’ni, ve sanatçı Víctor Delfín’in evini ziyaret ediyorlar.

Gezip görmeyle geçen yoğun bir günden sonra oteldeki antik teknikleri organik Peru  malzemeleriyle birleştiren bir tedavi yelpazesi sunan Zest Spa’ya çekilmek size  iyi gelecek. Zest Freestyle otelin kendine özgü masajı ve eğer jetlag yaşıyorsanız bu tam da aradığınız şey. Denenmesi gereken diğer spa tedavileri ise Spa Marine Scrub ve Gold Wrap (altın yosunu içeren ve yoğun yaşlanma karşıtı özellikleriyle ünlü olan spa) www.belmond.com

 

Hotel B 

Hotel B, kenarlarında ağaçlar olan sokaklara ve farklı mimari tarzlara sahip ve Lima’nın en iyi mahallelerinden biri olan Barranco’daki şık bir butik otel. Eğer şehirde geçirdiğiniz sürede biraz bohem sınıfı dokunuşu isterseniz, o zaman aynı zamanda sanat bölgesine ev sahipliği yapan bu yer tam size göre. Galerilerle ve sanatçı stüdyolarıyla çevrili olan Hotel B, kendisine ait eşsiz bir sanat koleksiyonu barındırıyor ve özel görüş şansı yakalayabileceğiniz  Lucia de la Puente Gallery’e doğrudan bağlı. Aynı zamanda keşfedilmeyi bekleyen tarihle dolu bir yer. Aslen 1914 tarihi bir malikane olarak inşa edilen iki katlı mansiyon, bugün hala samimi bir yuva hissiyatı yaşatıyor. Akşam çayı da daha eski bir zamana işaret ediyor, o zarif servisiyle beraber. 1920’lerin Lima’sını kafanızda canlandırabileceğiniz gibi aslında biraz. Otel de tam Pasifik’in kıyısında, bu yüzden güneş doğdukça ve battıkça manzara günün her saatinde değişiyor. Rahatlamanız için, otel personeli sevinçle size bir köpük banyosu sunacaktır ve ayrıca oda içi masaj fırsatınız da var.

Ziyaretinizi, her yıl Eylül ayında düzenlenen Mistura Yemek Festivali ile aynı zamana denk düşürmeye çalışın. Güney Amerika kıtasındaki en büyük aşçılık festivallerinden biri olan bu festivali, yarım milyondan fazla insan Peru’nun en ünlü şeflerinin yemeklerinin tadına tek bir yerde bakmak için ziyaret ediyor. www.hotelb.pe

 

AMAZON’UN SULARI ÜZERİNDE

Amazon nehri, Güney Amerika boyunca, Brezilya, Peru, Kolombiya, Venezuella, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası üzerinden akıyor. Dünyanın en uzunu olarak nitelendirilen bu nehir, 6,400 km’lik uzunluğa sahip ve dünyadaki diğer bütün nehirlerden daha fazla su taşıyor. Amazon Nehri’nin üstünden hiç köprü geçmiyor çünkü yollar ve şehirler yerine yağmur ormanlarından akıyor. Korunma altına alınmış bir vahşi yaşam bölgesi olan Pacaya Samiria Koruma Alanı ziyaret etmenin gerekenler yerler listesinin başlarında yer alıyor. Burada, havada mavi ve sarı renklere sahip amerikan papağanlarını, akbalıkçılları, şahinleri ve Amazon yalıçapkınlarını, ağaçlarda sincap maymunlarını ve nehrin içinde gezen pembe yunusları göreceksiniz.

 

AQUA EXPEDİTİONS

Eğer Amazon’u keşfederken rahat ve tarz da sizle olsun istiyorsanız, Aqua Expeditions ilk tercihiniz olmalı. Bu üst sınıf macera gezisi şirketi Peru’daki Amazon Nehri’nde beş yıldızlı lüks yolcu gemisini tanıtan ilk şirketti. Pacaya Samiria Koruma Alanı’nın ve Amazon Nehri’nin yukarı kollarının daha gözden ırak ve güzel alanlarını keşfetme peşinde koşan gezginlere hitap eden bu şirketle, gezginler 42 metrelik Aqua Amazon aracıyla seyahat ediyor ve geceyi 12 lüks suitte geçiriyor. Yakın geçmişte, filoya 16 suite sahip Aria Amazon gemisi de katıldı. Her ikisi de Perulu tasarımcı Jordi Puig’in eseri ve zeminden tavana penceler, jakuzi, spor salonu, güneşlenme güvertesi ve Pedro Miguel Schiaffino elinden çıkma menüler içeriyor. www.aquaexpeditions.com

 

INKATERRA RESERVA AMAZÓNİCA

Inkaterra Reserva Amazónica Pansiyonu, geniş bir Peru yağmur ormanıyla etrafı sarılı olan özel bir koruma alanında konuşlanmış. Eğer doğa ile olan bağınızı tekrar kurmak istiyorsanız, bu yer tam size göre. Burada Madre de Dios Nehri’nin kıyısında tırmanabilir ve sabah tropik kuş cıvıltılarına uyanabilirsiniz. Yarım ve tam günlük gezintiler konukları yerel bitkilerin,hayvanların ve şifalı otların arasına götürüyor.

Rehberlerin hepsi yaptıkları işte uzmanlar ve yağmur ormanlarının bir çok sırrını çıkacağınız maceralarda size deşifre ediyorlar. Sayvanların üstünde yürümek, kano sporu ve astronomik manzaralar tecrübe edebilecekleriniz arasında. Pansiyondanki saman çatılı, gaz lambalı ve sinek ağlı külubeler geniş yaşama alanına sahip. Ayrıca spa ve kuşları, yıldızları izleyebilmeniz için balkonlar mecvut. www.inkaterra.com

 

MACHU PICCHU

Dünyanın harikalarından biri olan Machu Picchu Urubamba Nehir vadisinin üzerindeki And Dağlarının yukarı eteklerinde kurulmuş olan bir İnka kalesi. 15. yy’da inşa edilen bu yerin tam olarak ne için kullanıldığı hala bilinmiyor; ama her hafta dünyanın her yerinden onu fotoğraflamaya, gezmeye ve hayran kalmaya gelen binlerce ziyaretçiyi  kendine çekiyor. 2007 yılında, Machu Picchu dünya çapındaki bir internet anketinde “Dünya’nın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçildi. Çoğu turist Peru’ya yolculuk düzenlemesinin ana sebebi bu yer.

 

BELMOND MABET PANSİYONU, MACHU PICCHU

Antik İnka kalesi Machu Picchu’ya bitişik olarak konuşlanan tek otel olan Belmond Mabet Pansiyonu muhtelemen ülkede en revaçta olan lüks otel. Burada kalmayı gerektirecek sebepler basit: bu konum ziyaretçilere elverişlilik ve çoğu ziyaretçinin ve otobüsün ayrıldığı zaman olan sabah erken ve akşam geçen saatlerde alana erişim sağlıyor. Girişe yapılacak bir yolculukla vakit harcamak yerine, ziyaretçiler terasta küresel olarak ün salan ve otelin kendi bahçelerinden temin edilen besinlerle yapılan Peru Mutfağına  ait yemekleri yiyebilir yada Huayna Picchu’yu gören jakuzilerinde keyiflerine bakabilirler.

Huayna Picchu’yu gören şık ve bu iş için ayrılmış rahatlama alanındabasit ama etkili masajlar ziyaretçilerin zevkine sunuluyor. Bu yer ayrıca meditasyon ve yoga için de mükemmel seçim. Rahatlama bölgesinin dışında yapılabilecek en lezzet verici aktivetelerden biri otelin güney yarım kürenin göz kamaştırıcı yıldız takımlarını önünüze seren son teknoloji teleskobu ile yıldızlara bakmak. İnkaların yıldızları nasıl yorumladığını açıklayacak uzman bir rehberr de elinizin altında hazırda bulunuyor. www.belmond.com

 

INKATERRA MACHU PİCCHU PUEBLO HOTEL

Kalabileceğiniz iyi yerler arasında Inkaterra Machu Picchu Pueblo Hotel de var. Otel,  taraçalı tepeler boyunca misafir odalarına ya da casita’lara (küçük evler) giden taşlı yolları olan And Dağları’ndaki köyleri andırıyor. Otel Machu Picchu’ya yakın bir konumda ve deniz seviyesinin 2,450 m üstünde ama 48,000 m² üzerine kurulmuş ve bu da onu dağ tarafındaki koruma alanın bir parçası yapıyor ve size iç huzurun ve mekanın hissiyatını yaşatıyor.

Unu Spa, normal spaların besleyici unsurlarını birleştiriyor ancak mistik bir And dağı yaklaşımı da ekliyor. Burası türünün tek örneği olan And Dağları Sıcak Taş tedavisini denemeniz gereken yer çünkü sadece burada sunuluyor. Ayrıca, bütün ürünler yüzde 100 doğal ve yerel botanik özlerden geliyor. Tedaviler spa merkezinde ya da kendi casita’nızda gerçekleşiyor. Denemeniz gereken diğer tedavi ise, mum ışığıyla aydınlatılan bir ökaliptüs barakasında taşların ısıtıldığı And Saunası. Otelden yapabileceğiniz gezintiler arasında İnka Yolu’nu bir günlük geziyle geçmek, arkeolojik kalıntıları keşfedip otobüsle geri dönmek ve tabi ki Machu Picchu’ya yürüyüş için gitmek olduğu gibi alan, pazar ziyaretleri de bulunuyor. www.inkaterra.com

 

HOTEL PARACAS, RESORTU, PARACAS

Peru’nun başka bir tarafı için, sahili deneyin. Hotel Paracas Resort, Peru’nun eşsiz merkezi sahil kültürünün ortasına kurulmuş. Buradan, deniz vahşi yaşamını ziyaret edebilir, 15 metrelik lüks yatla aklınızı başınızdan alacak güneş batışını izleyebilir, gizemli Nazca Hatları’nın üzerinden uçabilir veya ekolojik Ballestas Adaları mabedini deniz aslanlarına ve penguenlere yakından bir bakış için ziyaret edebilirsiniz.

Ülkenin bu tarafı, Peru’nun inanılmaz kalıntılarından ve doğa yürüyüşü rotalarından

çok daha fazlasına sahip olduğunu kanıtlıyor. Burada spanın altına çizmek gerekiyor. Doğa koruma alanının yanında konuşlanan bu spa doğal ortamı kapalı mekana taşıyor. İspanya’dan Selvert ürünler ve yerel malzemeler en iyi spa tecrübesini size yaşatmak için aynı çatı altında toplanmış. Cildi pürüzsüzleştirmek ve su desteği sağlamak için kakao bitkisinin protein ve enzim zenginliği gücünü kullanan And Çikolata tecrübesi mutlaka denemeniz gerekenler arasında. Genç Cilt Yüz Bakımı ise, ince kırışıklıkların oluşmasını engellerken konuklara taze bir görünüm kazandıran başka bir popüler seçim. Terapatik su devresi (rahatlama ve iyileşme için ideal) ve spor salonu gibi diğer konfor öğelerinden de yararlanmak için erkenden orada olmak iyi bir fikir olacaktır. Otelin biri özellikle ailelere ayrılmış olmak üzere iki adet açık yüzme havuzu var. Ana havuz serin aylarda ısıtılıyor bu da havuz keyfi için hiç bir zaman soğuğu bahane edemeyeceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca siparişleri almak ve soğuk içecekler servis etmek için hazır havuz uşakları da mevcut. www.starwoodhotels.com