Facebook Yanlışlıkla Geliştirici Raporlarını Sızdırdı!

facebook geliştirici

Facebook, geliştiricilerin analitik raporlarını yanlışlıkla test kullanıcılarıyla paylaştı.

Cambridge Analytica skandalının izlerini taşıyan Facebook, bu konuda hala sıkıntılar çekmeye devam ediyor. Skandal sonrası ilkelerini düzenleme kararı alan şirket, birçok yenilik sunmuş ve kendisini aklamaya çalışmıştı. Gerçi hala bu tarz çalışmalarına devam etmiyor değil.

Ancak talihsizlikler sosyal medya devinin peşini bırakmıyor. TechCrunch’ın haberine göre Facebook, geliştiricilerin analitik raporlarını test kullanıcılarıyla paylaştı. Bu durumun farkına varan şirket, ne yaparsa yapsın geri çekemedi raporları. Eh haliyle beta kullanıcıları da bu belgeleri incik cıncık etmeden duramadı.

Bir geliştirici, Facebook uygulama analitiklerinin şirketin dışındaki birine gönderilmesi sonucu popüler teknoloji sitesi TechCrunch ile iletişime geçti. Gönderilen e-postada haftalık kullanıcı sayısı, sayfa görüntüleme sayısı ve yeni kullanıcılar gibi kişisel veriler bulunuyor.

Facebook, şirketin analitik platformunu kullanan uygulamaların yüzde üçünün haftalık raporlarının geliştiriciler yerine test kullanıcılarına gönderildiğini kabul etti. Ancak bu raporlar önemli bilgiler barındırdığından uygulama piyasasındaki rakiplere çeşitlere avantajlar sağlayabileceği düşünülüyor. Facebook ise sorunun halledildiğini ve hiçbir kişisel verinin ifşa edilmediği açıkladı.

Bu tarz verilerin paylaşılması bizlere her hangi bir zararı olup olmadığını işaret etmemekte. Ancak unutmamak gerekir: Facebook bu sızdırmayı bilerekte yapmış olabilir. Biz sadece firmalara bu verileri paylaşıyoruz, başka bir detay içermemektedir gibilerinden bir yayma çabasına girmiş olabilir. Kim bilir? Son olaylardan sonra artık insanlar birçok farklı seçeneği önünde bulundurmadan da edemiyor maalesef.