Facebook’ta Değişim Rüzgarları

facebook

Sosyal ağla ilgili olarak yaşanan gelişmeler Facebook ‘un bazı ciddi değişimler yaşadığını da gösteriyor.

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, kurulduğu günden bu yana en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Son birkaç yıldır kullanıcıların ilgisinin azalmasıyla kan kaybı yaşayan Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrası ise ciddi itibar kaybı yaşadı. Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, skandal sonrası tüm sorumluluğu üstlendiğini açıkladı ve gemisini kurtaran kaptan olmak için kolları sıvadı.

 

Gençler gitti, yaşlılar geldi

Araştırmalar Facebook’un yaş ortalamasının yükseldiğini gösteriyor. Aylık aktif 2.2 milyar kullanıcının olduğu Facebook’ta 25-34 yaş kullanıcılar yüzde 30 ile en büyük orana sahip. En çok 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılar hesaplarını kapatırken, en çok kullanıcı artışı 55 yaş üstünde. Gençler Facebook’u ebeveynlerine bırakıp başka sosyal ağlara gitme eğiliminde. Facebook, gençleri tekrar kazanmak için yeni projeler geliştiriyor.

 

Çöpçatanlık yapacak

Facebook’un her yıl düzenlenen F8 Geliştiriciler Konferansı’nda çöpçatanlık uygulaması geliştirdiği duyuruldu. Zuckerberg, 200 milyon Facebook kullanıcısının ‘ilişkisi yok’ olarak listelendiğini ve bunun için bir şeyler yapılması gerektiğini açıkladı. Facebook’un çöpçatanlık uygulamasında gizlilik ön planda tutulup, konum, ortak ilgi alanı ve etkinlik bazında kullanıcıların tanışması sağlanacak.

 

Kripto para işine mi giriyor?

Facebook, Bitcoin ile birlikte tanıştığımız blockchain teknolojisine ilgisiz kalmadı. Facebook Messenger’ın başındaki David Marcus artık Blockchain araştırmaları yapacak ekibin başında olacak. Facebook’un Blockchain teknolojisini hangi amaçla kullanacağı açıklanmadı ancak bir dönem kendi sanal para birimini yaratmayı düşünen Facebook’un Blockchain teknolojisini kullanarak kendi kripto para birimini piyasaya sürmesi sürpriz olmaz.

Kullanıcı verilerini ABD’ye taşıdı

Avrupa Birliği’nde 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (GDPR – General Data Protection Regulation) karşısında sıkıntı yaşamak istemeyen Facebook İrlanda’daki merkezinde saklanan AB vatandaşı kullanıcılara ait tüm verilerini yasaların daha esnek olduğu ABD’ye taşıdı.  AB, veri gizliliği kanununa aykırı durumlarda şirketlere yıllık gelirinin yüzde 4’ü kadar ceza kesebiliyor. Facebook’un gelirini göz önünde bulunduracak olursak 1,6 milyar dolarlık muhtemel bir cezaya karşı önlem alınmış oldu.

Güvenli Facebook

Mark Zuckerberg bu yılın başında itirafta bulunmuştu; “Tüm hataları ve kötüye kullanımları engelleyemeyiz; ancak şu anda politikalarımızı uygularken ve araçlarımızın kötüye kullanımını engellerken çok fazla hata yapıyoruz.”
Bu itiraf sonrası Facebook tüm süreçlerini sil baştan yeniden yapılandırmaya başladı. Şirket içi uygulama kılavuzları ve itirazda bulunma süreçlerini yeniden düzenlenerek içeriklere yapılan itirazların daha hassas ve hızlı bir şekilde ele alınması hedefleniyor. Kullanıcıların kendilerini güvende hissedeceği bir sosyal ağ için radikal kararların alınması gündemde.

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.