Bu Fotoğrafların Hepsi Gerçek

niko

Niko Photographisme isimli bir sanatçının tasarladığı bu fotoğraflar elbette Photoshop üzerinde hazırlanmış olsalar da görüntülerdeki robot parçaları tamamen gerçek.

Photoshop ya da bilgisayar teknolojileriyle üretilen fotoğraflar izleyicileri her zaman şaşırtıyor. Ancak son yılların yükselen trendi ise gerçek fotoğraflar. Sinema sektöründe de yükselen trend olan gerçek çekimler fotoğraf alanında da kullanılıyor.

Bu çekim tekniğinde Photoshop kullanılsa da (çünkü mutlaka gerektiği yerler olabiliyor) gerçek görüntülerin fazla olması tercih ediliyor.

Bu anlayışı takip eden ve eserlerini Behance isimli platformda paylaşan Niko Photographisme kullanıcı adına sahip olan sanatçı, yeni bir projeye imza attı.

Sanatçının Robot Next Door yani Komşu Robotlar adını verdiği seri şimdilik 3 farklı fotoğraf koleksiyonundan oluşuyor. Gerçek görüntülerin ağırlıklı olduğu bu projede zaman zaman Photoshop da kullanılmış.

Robotları merkeze alan bir çalışma yapan Niko Photographisme onları bir evin farklı alanlarında fotoğraflamış. Bazen dışarı bakan, bazen de parçalarını tamir eden ya da etmeye çalışan robotlar ilk bakışta fazlasıyla insana benziyor.

Çalışmada bazı fotoğraflarda giyinen, hazırlanan, kıyafetlerini ya da parçalarını değiştiren robotlar da görünüyor.

Oldukça gerçekçi olan çalışma için gerçek malzemeler kullanılmış. Yani fotoğraflarda görünen her şey gerçek. Sadece insan uzuvlarının yerleştirilmesi için Photoshop düzenlemeleri yapılmış.

Sanatçı bu çalışması ise geleceğin dünyasına atıfta bulunmuş ve çok da uzak olmayan bir gelecekte bizlerle beraber yaşaması muhtemel robotların olası dünyasını gözler önüne sermeye çalışmış.

Bunu ne kadar başardığı ise sizin takdirinize kalıyor. Yapılan çalışmaların gayet güzel olduğunu ve Photoshop izlerinin çok belli olmadığını belirtelim.

Anlaşılan gerçek malzemelerin kullanılması gerçekçiliği oldukça artırmış.

Yine de bazı fotoğraflar bu kadar da olmaz dedirtiyor. Birçok fotoğrafta ise robotlar gayet doğal görünüyor ve yaptıkları işi aynen bir insan gibi sahiplendikleri ve bir insan rahatlığında olduğu görülüyor.

Niko Photographisme’in üç parçaya ayırdığı çalışmalarının devamının gelip gelmeyeceğini merak ediyoruz. Ancak görünen o ki bu çalışmaların devamı gelecek.

Sanatçı yapılan bu çalışma ile ilgili bazı kamera arkası görüntüler de paylaşmış. Bunlarda projedeki fotoğrafların nasıl çekildiği ile ilgili bilgi sahibi olunabiliyor.

Kamera arkası görüntüler bize Niko’nun bu fotoğraflar için epey uğraştığını da gösteriyor. Yani el emeği göz nuru var bu çalışmaların hepsinde. Niko’nun çalışmalarına Behance adresi olan buradan ulaşabilirsiniz.