” Game Of Thrones ” Müziği Hakkında Bilmediğiniz 13 Gerçek

game of thrones

Game of Thrones ‘ı seviyorsanız, gösteriyi bu kadar büyüleyici yapan şeyin büyük bir kısmının müzik olduğunu biliyorsunuz. Simgesel tema şarkısından korkulan “Castamere Rains of” ‘a kadar, besteci Ramin Djawadi, geçtiğimiz yedi mevsimi, gösterinin imza sesini dikkatli bir şekilde canlandırarak geçirdi.

Ve şimdi Djawadi, Mayıs ayından itibaren uluslararası bir arena turnesinde Thrones müziğine katılmaya hazırlanıyor.

Müziğin yedi mevsim boyunca nasıl değiştiğini, gösteride kullandığı en tuhaf enstrümanı ve dizinin nasıl biteceğini umuyoruz. İşte öğrendiğimiz her şey:

1.İlk kez yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss Djawadi’yi açılış kredi çekimlerinde gösterdi, o kadar ilham vermişti ki, ayrıldıktan sonra arabanın içindeki açılış şarkısını oluşturmaya başladı.

Djawadi, “İlk melodi bana geldi ve ben de onu arabaya aldım,” diyen Djawadi, “Ben daha sonra yumuşattım. Geri koştum ve yazmaya başladım.”

2.Benioff ve Weiss, temanın gösterinin genel havasını yakalamasını istedi. Karakterlerin çoğu o kadar çok seyahat ettiğinden, Djawadi bunu “bir yolculuk gibi hissetmek” istedi.

3.Çelloyu ana temada kullanmaya karar vermişti çünkü daha önce yazdığı ilk Sezonun ilk 2 bölümünü oluşturmaya başlamıştı, bu yüzden “gösterinin sesi zaten bir türden bir şeydi.”

“Çello hâlihazırda baskın bir enstrümandı. Bunu ana başlıkta göstermek istedim.”

4.Karakterler ilerledikçe ve şovda değiştikçe, müzikal temalarını da yaparlar. Bazı karakterler çok ilerler, Djawadi onlara tamamen yeni bir tema yazar.

5.Örneğin Stark teması, Arya Stark ile ilişkiliydi. Ama şimdi karakteri çok değişti, o da Stark sesiyle hiçbir ilgisi olmayan tamamen yeni bir teması var.

“Geliştirildiği gibi, artık Stark temasıyla hiçbir ilgisi olmayan, şimdi onunla yepyeni bir tema var.”

6.Djawadi’nin şov için yarattığı en zorlu parça, Sezon 6’nın yaklaşık 10 dakikalık bir parçası olan “Yedi Işık” adlı şarkının “O boktan, koşmak, Cersei’nin altından geçen tüyler ürpertici / muhteşem şarkı” olarak adlandırılıyor. Baelor “dizisi.

7.Sezonun başlangıcında onu oluşturmaya başlamıştı.

“Normalde kronolojik sıraya göre yazdım, ama 1. Bölümde başladığım şey. Yazmak biraz zaman aldı. Bu çok uzun bir parça. Sezon 6 için bestelemeye başladığım ilk şarkılardan biriydi.”

8.Bu şarkı gösteride piyano enstrümantallerini ilk kez kullandı ve izleyiciye doğru olmayan bir şey olduğunu gösterdi.

9.Bazı araçlar farklı karakterlerle ilişkilidir ve belki de en beklenmedik olanı Wildlings’le ilişkili araç: didgeridoo.

“Her zaman kullanmak istediğim bir enstrüman, ve beklemeyeceğiniz şovdaki enstrümanları kullanmaya eğilimliyiz. Bu, Wildling’lere çok yakışan sağlam bir sese sahip.”

10.Djawadi öncelikle görsellerden esinlenerek, bir Buz Şarkısı ve Ateş Kitabından hiçbirini okumamıştır – ancak bir kez Sezon 8’e gidecektir.

“Gösteriye getirildiğimde, onları okumam için yeterli zaman yoktu” diye açıkladı. “Şimdi her şeyin bitip, geri dönüp hepsini okuyana kadar beklemeye karar verdim. David ve Dan’ın şov için kitapları nasıl uyarladığının ötesine geçmeyi seviyorum, bu benim kılavuzum şu an.”

11.Sezon 8’den bahsetmişken, hayır, trajik bir şekilde, hiç bir senaryo görmemişti. Ne olacağı hakkında hiçbir fikri yok.

“Hiçbir şey bilmiyorum, hiçbir şey. Ben tamamen karanlıktayım, tıpkı herkes gibi.”

12.Fakat bir kez, önceki sezonlarla aynı kompozisyon sürecinden geçecek. Bir bölümün erken bir bölümünü kesecek ve Benioff ve Weiss ile izleyecektir. Müzik zamanlamasını ve yaratıcı yönünü tartışırlar.

Ardından, Djawadi bölüm için müziği besleyip besteleyecek, geri dönecek ve ardından Tweaks ve öneriler için Benioff ve Weiss ile tekrar izleyecektir. Djawadi buna “sürekli bir süreç” ve “yakın bir işbirliği” diyor.

13.Sezon 8’in ne getireceğini bilmese de, müziği müzikal olarak bitirmek için bir yol seçmek zorunda kalsaydı, her şey aynı şekilde başladı: o ikonik tema şarkısıyla.

“Ana başlık herkes için bir temadır. Belki de son parça ana ünvanı içerebilir. Ben ana başlıkta Sezon 8’de yer almayı umuyorum.”