Gençleştiren 10 Sihirli Besin!

Gençleştiren 10 Sihirli Besin

SÜT-YUMURTA GENÇLİK ONLARDA!

Krem ya da maskeler sağlıklı ve gençlik için yeterli mi? Dermatoloji Uzmanı Hüseyin Hira, ‘sağlıklı cilt için mideden geçenler önemli’ dedi ve 10 mucizevi besin listesi verdi…

Bilinçli ve sağlıklı beslenerek ışıl ışıl parlayan, pürüzsüz ve genç bir cilde kavuşabiliriz. Bunun için bilinçli beslenmenin yanında bazı besinleri düzenli bir şekilde tüketmemiz gerekiyor. Peki, cilt sağlığı için hangi besinleri tüketmeliyiz?

AKNEYE KARŞI KUZU ETİ YİYİN

Süt: Kalsiyum, fosfor gibi mineraller; riboflavin, niasin, vitamin A, D ve B12 gibi vitaminler bakımından çok zengindir. Cilt derisinin sağlığı ve antioksidan etkisinde dolayı gerekli olan B2 vitamininin (riboflavin) alınması için süt en iyi besindir. Yaşlanmayla birlikte beliren ince çizgileri ve cilt tonundaki düzensizlikleri en aza indirir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri düzenli olarak yenmelidir.
Yumurta: Harika bir bir cilt dostudur. Kaliteli bir protein kaynağı olduğu için hücre yenilenmesine, kollajen ve elastin üretilmesine yardımcı olur. Zengin biotin ve B12 içerdiği için deri kalitesini artırır, saçları güçlendirir ve tırnakların sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
Kırmızı et: Çinko ve demir içerdiğinden ötürü cilt, saç ve tırnak sağlığını korur ve geliştirir. Çinko bakımından en değerli et kuzu etidir. Günlük çinko ihtiyacının yüzde 50’sini 100 gr kuzu eti karşılar. Çinko, egzama ve akne gibi rahatsızlıkları hafifletir, cildi pürüzsüzleştirir, saç ve tırnak kalitesini artırır.
Balık: Hücrenin yenilenmesini sağlayan omega-3 yağ asitleri, derideki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardım eder. Hamsi, somon ve sardalya omega-3 içeriği akımından zengin balıklardır.
Zeytinyağı: Cildi içten ve dıştan besleyerek, hücrenin zarlarını yeniler ve cildin daha canlı parlak görünümüne sahip olmasını sağlar. Omega-9 içeren zeytinyağı deri yaralarının iyileşme sürecini hızlandırırken, yaşlanma nedeniyle oluşabilecek kırışıklıklardan da korur.

ÇEKİRDEK YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Domates: Karotenler arasında antioksidanı en yüksek besin domatestir. İçerdiği likopen sayesinde güneş ışınının sebep olduğu deri hasarları ve cilt yaşlanması azalır.
Yeşil çay: Yeşil çayın içindeki antioksidanlar oksidatif hasarını engelleyerek kırışıklık, güneş lekesi ve deri elastikiyetinin kaybolması gibi yaşlanma belirtilerini azaltıyor. Bu anti-ageing etkilerinin yanı sıra derinin ana proteinleri olan kollajen ve elastin üretimini artırıyor ve cildin canlı, parlak ve dolgun görünmesine yardımcı oluyor.
Havuç: En yüksek beta karoten içeren besin havuçtur. Kuvvetli antioksidanlar barındırdığı için serbest radikaller ile savaşır ve ultraviyolenin sebep olacağı kırışıklıklara ve lekelere karşı cildi korur ve yaşlanma karşıtıdır.
Ay çekirdeği: Günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde 90’ını günde bir avuç ay çekirdeği yiyerek alabilirken, iki avuç yerseniz günlük selenyum ihtiyacınızın tamamını alabilirsiniz.
Su: Cildin sağlıklı, genç ve pürüzsüz görünmesi için onu iyi beslemek gerekiyor. Bu da sağlıklı bir kan dolaşımıyla oluyor. Sağlıklı kan dolaşımı için de su tüketimi çok önemlidir. Su cildin nem kapasitesini artırırken, kan dolaşımını da düzenleyerek cildin beslenmesini yapar. Günde en az 8-10 bardak su içerek beslenmeyi destekleyebilir, cilde doğal bir parlaklık ve güzellik verebilirsiniz.