Gizemli Bir Küme Amnezi Olgusu Fentanile Bağlanabilir

amnezi

Gizemli bir amnezi sendromunun beş yeni vakası, güçlü opioid fentanile bağlanmıştır.

Doktorlar, opioid uyuşturucu kullanıcılarında gizemli bir bellek sendromunun beş yeni vakasını rapor ettiler ve geçen yıl bildirilen 14 kişiye eklediler. Bilim adamları hala bağlantıyı anlamıyor olsalar da, yeni raporlar olası bir suçluya işaret ediyor: sentetik opioid fentanil.

New England Journal of Medicine, geçen hafta, Boston’da Massachusetts’te acil servise giren ve 28-37 yaşları arasındaki dört hastayı 2017’de yeni anılar oluşturamadığını açıkladı. Hepsinin bir eroin kullanımı öyküsü vardı ve hepsi ABD eroin arzı gittikçe ardı ardına ölümcül bir opioid olan fentanil için pozitif test yaptılar. İki hastada, sistemlerinde bulunan tek ilaç fentanil idi.

Ocak ayının sonlarında yayınlanan bir başka vaka raporu, Batı Virginia’da şiddetli hafıza bozukluğu olan ve fentanil ve kokain için pozitif olan 30 yaşında bir adamı tanımladı.

Massachusetts halk sağlığı yetkilileri, 2012 ve 2016 yılları arasında bildirilen 14 yüksek profilli vaka nedeniyle bu sendromu tetiklemişlerdir. Araştırmacılar, çoğu doktorun amnezi olan pek çok vakalarının radar altında olduğundan şüphelenmektedir çünkü çoğu doktor aramamaktadır onlar.

Massachusetts vakalarının ilk setinde, beyin taramaları, 14 insanın, yeni anıları kodlamaktan sorumlu olan beynin denizatı şeklindeki bölgesi olan hipokampusa zarar verdiğini ve 12 kişinin opioid kullanım öyküsü olduğunu gösterdi.

Standart toksikoloji ekranları sentetik opioidler için spesifik olarak test edilmediğinden, bu vakaların hiçbiri fentanil için test edilmemiştir. Ancak araştırmacılar bunun bir faktör olduğunu söylüyor.

Amnesik sendromun ilk vakalarını bildiren ve New England Journal raporuna öncülük eden Massachusetts Eyaletindeki Lawrence F. Quigley Memorial Hastanesi’nin tıbbi direktörü Jed Barash, “Neden atama konusunda oldukça dikkatli olmalıyız” dedi. “Ama fentanilin suçlu olduğu giderek daha da şüpheli hale geliyor.”

Opioid aşırı dozlar son 15 yılda dörde katlandı ve fentanil – eroinden 50 kat daha güçlü güçlü bir opioid – şimdi ABD aşırı doz ölümlerinin önde gelen nedenidir. Massachusetts’te, 2016 yılında aşırı dozdan ölen kişilerin% 75’inin sistemlerinde fentanil izleri vardı.

Başlangıçtaki amnezi vakaları çok olağandışıydı ve devlet uyuşturucu arzındaki fentanil’deki artışa paralel olarak, Massachusetts halk sağlığı yetkilileri, doktorların bu tür vakaları doğrudan devlete bildirmeye başlamasını ve mümkün olduğunda fentanil taramasını teşvik etmelerini istedi.

Jüri, fentanilin hipokampus için özellikle zehirli olup olmadığı veya bellek problemlerinin sadece herhangi bir opioid doz aşımıyla birlikte gelen ani oksijen kaybının sonucu olup olmadığı konusunda halen kararlıdır.

Washington’daki nörolojide araştırma profesörü olan Gary Franklin, aşırı dozda özellikle hipokampi de dahil olmak üzere beynin en hassas kısımlarının aşırı dozda etkilendiğini söyledi. Franklin, BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Buradaki birincil hipotezin hala aşırı dozda olduğunu düşünüyorum” diyerek, yeni vakaların fentanilin özellikle sorumlu olduğunu gösteren kanıtlar sunmadığını düşünmediğini de ekledi.

Ancak diğerleri, fentanilin neden olduğu ani oksijen kesilmesinin, bu hastalarda görülen beyin hasarının arkasında olabileceğini söylüyor ve hastaların çoğunun, sadece hipokampüslerinde oldukça iyi bir şekilde beyin hasarına yol açtığı nadir bulgularını açıklayabilir.

“Fentanyl son derece hızlı bir şekilde sonuçlandı, bu yüzden çok hızlı hareket ediyor” dedi. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nde nörolog olan Chun Lim, geçen yılki uygulamasında böyle bir amnezi vakası bildirmiştir. Bu kısa pencere, hipokampüse zarar vermek için yeterli zaman olabilir, ancak diğer bölgelerin etkilenmesi için yeterli zaman olmayabilir.

Ya da oksijen yoksunluğu ve fentanilin spesifik toksik etkisi olabilir. Örneğin, farelerde yapılan çalışmalar fentanilin hücrelerin zarar verdiği hipokampüs ve diğer beyin bölgelerinde aşırı aktivasyona neden olabileceğini göstermiştir. “Mumun her iki ucunu yakıyorsunuz, çünkü aşırı dozda aldığınız oksijen miktarı, fentanil üzerinde yükseldiğinde hipokampusun metabolizmasını sürdürmek için yeterli değildir, bu yüzden hasara neden olur.”

Tüm uzmanlar, şimdiye kadar keşfedilen 19 vakanın, bozukluğun sebebini belirlemek için yeterli olmadığına katılıyorlar. Neler olup bittiğini daha iyi anlamak için, acil servis uzmanları aşırı dozlardan sonra olası hafıza sorunlarının farkında olmalı ve fentanili özellikle test etmelidir.

“Bazı insanlar ER’e gidiyorlar ve garip veya bağımlı davranışlar olarak bu amnestik davranışları yazıyorlar,” diye yazıyor Batı Virjinya Üniversitesi’ndeki ilk vaka bildirilen davranışçı tıp ve psikiyatri profesörü Marc Haut, BuzzFeed News’e verdiği demeçte.

Haut ekledi: “Çoğu insan, opioid salgın hakkında konuştuğunuzda, ölümlerden bahseder” diye ekledi. “Bunlar önemli, ama biz de opioid krizi üzerinde bir etki yaratacaksak hayatta kalanlara odaklanmalıyız. Yoğun bir amneziniz varsa, hayatınızı yaşamak için farklı bir yol öğrenmek gerçekten zor. ”