Google Kanser Teşhisi İçin Kolları Sıvadı

google

Google, kanser tespiti için geliştirdiği yeni mikroskop ile hayat kurtaracak.

Google, bildiğimiz gibi birçok alanda aktif olarak farklı çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalar arasında elde edilen bir diğer başarı ise çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kanser için.

Google araştırmacıları şu an birçok farklı alanda çalışmar yürütüyor. İşte bu çalışmalar sonucu meyvesini veren yeni teknoloji, kanser tespit sürecinde doktorlara büyük yardım sağlayacak cinsten. Bunun için yapay zeka temelinde çalışan bir mikroskop geliştiren araştırmacılar, burada artırılmış gerçeklikten de destek almakta.

Google tarafından geliştirilen mikroskop, temel olarak dokulardaki kanser hücrelerini arayarak dışarıya sinyallerde bulunuyor. Tespit edilen kanser hücreleri gerçek zamanlı olarak gösterilebiliyor. Bu sayede patoloji uzmanlarına büyük bir zaman kazancı sağlayan ve hataları en az indiren sistem, doğal olarak hastalar için de büyük önem arz ediyor.

Bu teknoloji sayesinde hemen hemen hiçbir kanser hücresi gözden kaçmayarak, tedavi sürecünü hızlandıracak. Bu da kanserin unutulan ufak parçalar nedeniyle yayılmasının önüne geçilmesi anlamına geliyor. Henüz prototip aşamasında olan mikroskop, geliştirilecek yakın zamanda tam donanımlı olarak kullanılmaya başlanacak.

Şu an sadece göğüs ve prostat kanserleri için test edildiği belirtilen mikroskop, sunduğu hassasiyet ile diğer alanlara da  yakında el atmaya hazırlanıyor.