Google Ünlü Sanatçıya Doodle Hazırladı

müzeyyen senar

Google 2015 yılında aramızdan ayrılan ünlü sanatçı Müzeyyen Senar adına özel bir Doodle hazırladı.

Ünlü isimlerin doğum günlerini unutmayan Google, Türkiye anasayfasını Müzeyyen Senar ‘a ayırdı. Ünlü sanatçının 100. yaş günü olan 16 Temmuz 2018 tarihinde google.com.tr adresinde yayınlanan Doodle‘da Müzeyyen Senar, G harfinde şarkı söyler bir biçimde tasvir ediliyor. Geleneksel olarak bu Doode’a tıklandığında ise ünlü sanatçı ile ilgili aramaların bulunduuğu sayfalar açılıyor.

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 Bursa doğumlu, Türk Sanat Müziği sanatçısıdır. “Cumhuriyetin Divası” olarak da anılır.

1918 yılında Bursa’da doğan Müzeyyen Senar ‘ın küçük yaşta evlatlık verildiği iddia edilmektedir.  Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti’nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar ‘ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

8 Şubat 2015 tarihinde sabah saat 07:30’da zatürre dolayısıyla tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında yaşamını yitirdi. Unutulmaz sanat müziği icracısı Müzeyyen Senar ‘ın cenazesi 10 Şubat 2015’te Bebek Camii’nde kılınan öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.