Google’a Türkiye’den De Soruşturma

Google'a Türkiye'den de soruşturma

Haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından Google hakkında açılan soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi.

Google’a Türkiye’den De Soruşturma

Teknoloji devi Google, rekabeti ihlal ettiğine dair dava ve soruşturmalarla boğuşuyor. Son olarak Avrupa Birliği’nin 5 milyar dolar ceza verdiği teknoloji firması, Türkiye’de de soruşturma geçiriyor. Geçen yıl Rekabet Kurumu tarafından açılan dava ile ilgili sözlü savunma toplantısının yapılacağı açıklandı. Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre 28 Ağustos 2018 tarihinde soruşturma ile ilgili şikayetçi ya da üçüncü kişilerin görüşleri alınacak. Rekabet Kurumu‘nun internet sitesinde yapılan açıklama şöyle oldu:

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün (GOOGLE) mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve GOOGLE ile orijinal ekipman üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Bahse konu sözlü savunma toplantısı, 28 Ağustos 2018 tarihinde saat 10:30’da yapılacak.

Toplantıya katılmak isteyen şikâyetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, toplantı konusu ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 13 Ağustos 2018 günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”