Her Ürün Doku İtibari İle Eşsizdir

mat for home

Çok emek harcayarak müşterilerimize teslim ettiğimiz bu ürünlerin beğenilerek kullanıldığını görmek gurur verici.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1996 yılında Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği eğitimi ve sonrasında Amerika’da Turizm Teknolojisi üzerine yüksek lisans diplomalarını aldım. Bir kaç sene Amerika’da ilgili sektörde çalıştıktan sonra kendi firmamı kurup ticaret yapmak isteği ağır bastı ve kardeşim ile beraber bir ihracat firması kurarak doğal taş ve mermer ihracatına başladık. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek bu işe odaklandım. 2007 yılına kadar devam eden ihracata ek olarak yurtdışından mermer ve granit ithal etmeye başladık ve Adana’da halen çalışmaya devam eden toptan ve perakende doğal taş deposunu kurduk. Daha sonra 2010 senesinde şuan ki ortağım Görkem Eruncu ile İstanbul’da bir doğal taş firması kurduk. Kendisi; 1995 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olup ODTU Metalürji ve Malzeme Mühendisliği’nde aldığı eğitimi takiben İstanbul’da 2004 – 2008 yılları arasında kurumsal bir firmada satın alma ve lojistik departmanlarında yöneticilik yapmış, tecrübeleri doğrultusunda kendi işini kurmaya karar vermişti. 3 sene boyunca oldukça büyük mermer projelerini malzemeli ve uygulamalı olarak tamamladıktan sonra doğal taş servis ve dekorasyon ürünlerini üretmeyi planladığımız “ Mat for Home ” markamızı oluşturmaya karar verdik.

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Doğal taş sektöründe 2004 yılında çalışmaya başladığım günden beri doğru sektörde olduğumu biliyordum ancak “ Mat for Home ” markasını kurduğumuz 2013 yılından itibaren doğal taş servis ürünleri ve aksesuarları başlığı altında tasarlayıp ürettiğimiz ürünlerin beğenilerek kullanılması bize yepyeni bir rota çizdi.

foragranitMat for Home nasıl kuruldu?

Ortağım Gorkem Eruncu ile beraber yurt dışında doğal taş ile servis yapılan bir restoranda gördüğümüz ürünlerden etkilendik ve Türkiye’de bu tür ürünler olmadığını fark ettik. Türkiye’ye döner dönmez bir çalışma yaparak,  yurt dışından kayrak ürünleri ithal etmeye başladık. “ MAT for Home ” markalı ürünlerimizin,  yiyecek içecek sektöründe büyük bir ilgi ile karşılandığını gördükçe işe olan hevesimiz ve ayırdığımız zaman artarak devam etti. Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılmaya ve ürün yelpazemizi geliştirmeye başladık. Yerli mermer ve bazalttan ürünler üretmek için atölyeler kurduk. Şu anda kayrak mermer ve bazalt olmak üzere farklı doğal taş çeşitlerinden ürettiğimiz 250’nin üzerinde ürün yelpazemiz mevcut. Horeca kanalında ulusal çapta bilinirliğe ulaştık.  Yurt içi birçok bayimize ek olarak yurtdışında; özellikle Ortadoğu Ülkelerinde ve Amerika’da distribütörlerimiz var.

Ürünleriniz ve hizmetlerinizden bize biraz bahseder misiniz?

Ürünlerimizin tamamı doğal taşlardan imal edilmektedir ve öncelikle bilinmesi gereken en önemli husus mermerin doğal yapısı itibari ile her ürünün birbirinde farklı dokuya sahip olduğudur. Her ürün doku itibari ile eşsizdir ve bire bir aynısını üretmek mümkün olmadığından kişiye özel ve kıymetlidir.

Mermer, kayrak ve bazaltın doğallığı sunumlara çok büyük değer ve görsellik katmaktadır. Mermer ve bazalt ürünlerimizin tamamı el işçiliği ile üretilmektedir; kalıp yoktur. Her bir ürün için ustalarımız uzun mesai saatleri boyunca emek vermektedir.

Yeme içme sektöründe kullanılan stoklu olarak çalıştığımız 250’ye yakın servis sunum ürünleri yanında doğal taştan aksesuarlar da üretmekteyiz. Pek çok restoran, otel ve aksesuar ticareti yapan firmalara özel üretim yapmaktayız. Tüm ürünlerimiz için uluslarası geçerliliği olan gıda temasına uygunluk laboratuvar test raporlarımız mevcuttur.

Doğal mermer alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Doğal taş ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken tek konu ürünün çatlak ve kırık olmamasıdır. Tadilatı zor ve masraflıdır.

Üzerinizde en çok etki yaratan tasarımınız hangisidir? Neden?

Her ürünümüzü tasarlarken veya piyasaya sürerken heyecanlanıyoruz fakat en çok heyecan duydugumuz ürün grubu Bazalt servis ürünlerimizdir. Sertliğinden dolayı işlemesi çok zor olan bazalt taşını yaptığımız uzun çalışmalar sonucunda bir tabağa ve kaseye çevirdik, geçen sene ilk kez Sirha Fuarı’nda yeni ürün gamı olarak sergiledik ve çok olumlu tepkiler aldık. Bazalt ürünlerimizde,  doğal taşın; kırılganlığı, lekelenmesi ve ısıya olan duyarlılığı gibi sorunlarının tamamının üstesinden başarıyla geldik. Özellikle restoran ve otellerde günlük operasyonların ve sirkülâsyonun ne kadar hızlı olduğunu düşünürsek, bu kadar sağlam, dayanıklı ve görselliği mükemmel bir doğal taş ürünün bu kadar kısa sürede benimsenmiş olması; her ne kadar beklediğimiz bir sonuç olsa da; bizi çok memnun etti.

foragranitZorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Karar vermek için çok zorlandığım anlarda o konuyu bir süreliğine düşünmem. Üzerinden bir süre geçtikten sonra tekrar o konuya dönüş yaptığımda zihnim daha berraklaşır. Bu bazen 1 veya 2 gün sürse de acele etmem. Önceliğim her zaman yapılması gerekenin mutlaka yapılmasıdır, nasıl yapılacağına ise sonra karar veririm. Detaylar nihai hedef belirlendikten sonra yavaş yavaş çözülür.

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Çalışırken genellikle yaptığım işe yoğun bir şekilde odaklanırım. Bazen birkaç işi aynı anda yaparım. O anda müzik dikkatimi dağıtamaz. Fakat dinlediğimiz müziğin türünün bizim performansımızı etkilediğini düşünüyorum. Hereketli bir müziğin bize enerji vermesi daha yavaş müziğin ise sakinleştirmesi gibi.

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Tasarım ve üretim tamamlandıktan sonra müşterilerimiz tarafından ürünlerin beğenilmesi ve övgü alması en heyecan vericisi. Fikirler heyecan veriyor fakat doğal taştan tamamı el işçiliği ile üretilen, makinelerin az kullanıldığı bir ürünün, kusursuz olarak ortaya çıkması oldukça fazla zaman alıyor. Bazı ürünleri biz çok beğenerek üretsek de müşteri tarafından çok kullanılmıyor. Bu nedenle müşterilerimiz tarafından beğenilmesi bize çok heyecan veriyor.

foragranitÜretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Üretkenliğimizi ve yaratıcılığımızı çoğu zaman müşterilerimizin talepleri kamçılıyor. Bizim ürünlerimize bakarak, kendi hayallerinde olan bir ürünü tarif edip, üretip üretemeyeciğimizi sorduklarında, çok farklı üretim modelleri denemeye başlıyoruz. Sonuç olarak şimdiye kadar geçen 5 yıllık süreçte üretemediğimiz bir ürün olmadı. Bu süreçte biz de yeni şeyler öğreniyor ve yeni ürünler üzerinde uygulama yapıyoruz.

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Yaratıcı kişi elindeki ile yetinmeyen, taklitçiliği değil farklılığı sürekli olarak kovalayan kişidir.

Hedef kitleniz kimler? Fiyat aralığınız nasıl?

Hedef kitlemiz tüm HORECA işletmeleri, sunumuna değer veren ve dekoratif ürünlere ilgi duyan kişilerdir.

Ürünlerimizin fiyatları;  üretim zorluğuna, günlük ve lüks kullanıma göre değişen her bütçeye uygun geniş bir aralıktadır. Kayrak ürünlerimizi küçük bir kafe kullanabileceği gibi, işçiliği zor üretimi zaman alan mermer ürünlerimizi daha lüks işletmeler kullanabilmektedir. Bir çok ev hanımı veya sunum meraklısı ise online mağazalardan ve bizim kendi web sayfamızdan ürünlerimizi temin edebilmektedirler.

Sektörünüz hakkında genel bilgi alabilir miyiz?

Ürettiğimiz ürünler itibari ile en fazla yiyecek içecek sektöründe hizmet veriyoruz. Oldukça dinamik ve yenilikçi bir sektör. Sürekli olarak kendimizi geliştirmemiz gereken bir ortam var. Daha önceleri doğal taş ürünlerin çok sınırlı tedariği ve tüketimi olan bu sektöre, ürün yelpazemiz ve yeniliklerimiz ile büyük katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum.

Hangi koleksiyonlara sahipsiniz?

Mermer, kayrak ve bazalt gruplarımız ile 3 ayrı doğal taş koleksiyonumuz bulunmakta. Ayrıca son senelerde ahşap ile doğaltaşı beraber kullanarak oluşturduğumuz bir koleksiyonumuz daha var.

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Sadece tek bir proje için cevap vermek mümkün değil. Türkiye’deki en lüks otel zincirlerinin neredeyse tamamı ile çalışıyor, onlar için özel ürünler üretiyoruz. Çok emek harcayarak müşterilerimize teslim ettiğimiz bu ürünlerin beğenilerek kullanıldığını görmek gurur verici.