İngiltere’nin Uzun Yıllardır Sakladığı UFO Belgeleri!

ufo belgeleri

UFO’lar bir kez daha İngiltere’nin gündeminde. İngiltere’nin kamuoyundan sakladığı UFO belgeleri sonunda yayınlandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı gizliliği kaldırılan 6 bin sayfalık askeri arşivde 20 yıldır bulunan UFO raporlarını yayınladı. Raporlar, 1994 ile 2000 yılları arasında rastlanan binlerce sıradışı deneyim ve kimliği belirlenemeyen uçan objeleri barındırıyor.

 

Resmi belgeler, UFO görgü tanıklarının ifadeleriyle oluşturulmuş çizimler halinde.

 

Sadece İngiltere değil aynı zamanda ABD’de zamanında bazı belgeler açığa vurmuştu.

 

Malmesbury’de görülen bir uçan daire

 

BBC’ye konuşan UFO araştırmacısı Alejandro Rojas, bu tarz olayların belgelenmesinin 1947 Haziran’ına kadar sürdüğünü dile getirdi.

 

1995 yılında Llandudno’da yaklaşık 10 saniye görülen UFO.

 

O yıllarda medya UFO’lara ‘uçak fincan tabakları’ ismini takmış.

 

Büyük ilgi uyandıran bu olaylarla birlikte Roswell’e indiği iddia edilen UFO dedikodusu ve benzer vakalar üzerine ABD Hava Kuvvetleri bu konuları araştırmak üzere bir birim kurdu.

 

Project Blue Book (Mavi Kitap Projesi) adı verilen ve söylentilere göre yalnızca bir avuç çalışanı olan kuruluş Ohio eyaletindeki Wright Patterson Hava Kuvvetleri üssünde konumlandırıldı.

 

Cheshire’da görülen bir UFO’nun çizimi.

 

Yine rivayetlere göre kuruluşta 20 yıl süresince 12 bin 618 vakanın belgesi tutulmuş.

 

Bugünlerde daha ziyade alay konusu edilen UFO görme vakaları, 1940-50’ler hükümetlerince üst düzeyde tartışılmıştı.

 

ABD İstihbarat Kuruluşu CIA yöneticilerinin halka UFO’ların gerçek olduğunu açıkladığı, daha sonra ABD başkanı olan ancak o zamanlar meclis üyeliği yapan Gerald Ford’un UFO’ların araştırılması gerektiği ile ilgili uyarılarda bulunduğu zamanlardan bahseden UFO araştırmacısı Rojas, “Bu konu o zamanlar çok ciddiye alınıyordu” diyor.

Belgelere göre, 1956 Nisan’ında Washington’da bir görgü tanığı “ayın yarısı büyüklüğünde daire çizerek ilerleyen yuvarlak, beyaz bir nesne” diye tarif ettiği bir cisim görüyor.

 

Kapatılan çoğu dosya UFO araştırmacılarının cevap bulmasına değil yeni sorular sormasına sebep olmuş.

 

Kayda geçen belgelerde ilginç hikâyelere de rastlamak mümkün. Bunlardan bir tanesi başkent Londra’nın East Dulwich bölgesinde yaşayan bir anne ile kızın anlattıkları. Kayıtlara göre, anne ve kız, 2003 yılının ocak ayında soğuk bir günde, gökyüzünde kurtçuk şeklinde hareket eden ışıklar gördüklerini ve daha sonra güneş gözlüklü ve uzay giysileri içinde iki adam tarafından ziyaret edildiklerini söylüyor.

 

Daha sonra 1956 Ocak ayında New Jersey’de bir görgü tanığı “Uçak boyutunda kanatları olmayan koyu gri bir nesne” gördüğünü söylüyor.

Bu nesne daha sonra bölgede uçan bir hava aracı olarak kayıtlara geçiyor.

 

1995 yılına ait bir belgede ise daha öncelikli konuların, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana alınan binlerce UFO ihbarının kapsamlı olarak incelenmesini engellediği belirtiliyor.