Instagram YouTube’a Rakip Oluyor

instagram

Fotoğraf ve video paylaım platformu Instagram’a 1 saatlik video yükleme özelliğinin geleceği açıklandı. Bu yeni hamle ile Instagram YouTube benzeri bir platforma dönüşüyor.

Facebook‘un sahibi olduğu Instagram, her geçen gün yeni özelliklerle kabiliyetlerini geliştiriyor. Bunlardan biri de bazılarının seveceği bazılarının da gereksiz bulacağı yeni bir özellik oldu. Yapılan açıklamaya göre Instagram1 saatlik videolar yüklemeye izin verecek.

Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre, Instagrama getirilmesi planlanan güncellemeyle birlikte 1 saatlik videoların yanı sıra dikey veya geniş açılı görüntüler üzerine de odaklanacağı söylendi. Böylece gerçek bir video paylaşma platformuna dönüşmesi beklenen Instagram’ın yayıncılar için yeni bir platforma dönüşme ihtimali doğuyor.

Instagram YouTube’a rakip olacak

Geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gençlerin Facebook‘u terk edip YouTube gibi platformlara yöneldiği ortaya çıkmıştı. Atılan bu yeni adımın kan kaybeden Facebook‘un yeni bir hamlesi olması bekleniyor. Ancak YouTube‘a göre farklı bir platform olan Instagramın bu tarz bir adımla kendi ruhunu kaybedip istenmeyen bir yöne gitmesi de mümkün. Konu video olduğunda YouTube‘un bile yeterli kontrol sağlayamadığı düşünülürse bu yeni özelliğin Instagramı bugünlere getiren kitleyi uzaklaştırma ihtimali de bulunuyor.

Yeni özellik şimdilik belli kullanıcılar tarafından test ediliyor. Kısa bir süre sonra bu yeni özelliğin tüm kullanılıcıların beğenisine sunulması bekleniyor.