İnternete Yeni Düzenleme!

İnternete Yeni Düzenleme

İnternete Yeni Düzenleme! Federal İletişim Komisyonu, internet sağlayıcılarının çevrimiçi hizmetlere erişimi engelleme, yavaşlatma, hızlandırma vb. uygulamalarını önlemeyi amaçlayan yeni düzenlemesi bugün yürürlüğe giriyor.

Federal İletişim Komisyonu, internette ağ tarafsızlığı ilkelerini baştan aşağı değiştirecek yeni düzenlemeyi bugünden itibaren yürürlüğe sokacak.

İnternet sağlayıcılarının çevrimiçi hizmetlere erişimi engelleme, yavaşlatma, hızlandırma vb. uygulamalarını önlemeyi amaçlayan ağ tarafsızlık ilkeleri, FCC tarafından yeniden belirleniyor. Böylelikle firmalar kafalarına göre yavaşlatma ve hızlatma işlemleri uygulayamayacaklar.

2015’ten bu yana uygulanan ve servis sağlayıcılarının trafik yoğunluğunu diledikleri şekilde yönlendirmesinin önüne geçen kuralları maalesef tam olarak uygulamaya başlanmamıştı.

Bu konuda ABD, bugün itibarıyla yeni düzenlemeye geçiş sağlayacak. FCC’nin Genel Başkanı Ajit Pai, konu hakkında “gereksiz ve zararlı” internet düzenlemelerini yürürlükten kaldıracaklarını ve internete ılımlı bir yaklaşımı geri kazandıracaklarını dile getirmişti.

İnternette tarafsızlığına dur diyecek proje, yeni kurallar ile birlikte servis sağlayıcılar, belirli ücretler karşılığında internet üzerinde farklı hızlara sahip otobanlar oluşturabilecek ve hatta belirli içeriklere yönelik trafiğin hızına karar verebilecek. Şimdiden ABD halkı tarafsız bir internet dünyası karşısında yürürlüğe girecek anı heyecanla beklemekte. Bu konuda firmalar FCC‘ye karşı gard alırlar mı bilinmez ancak böyle bir düzenlemenin gelmesi gerekliydi diye düşünüyoruz.