İstanbul’a Sürücüsüz Metro Hattı Geliyor!

sürücüsüz metro

Yenikapı ve Halkalı metro hattı için sürücüsüz metro çalışmalarına başlandı.

Yenikapı ve Kirazlı hattının Halkalı’ya uzatılması konusundaki çalışmaların sonuna gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yenikapı-Halkalı güzergahında da Üsküdar-Ümraniye hattında olduğu gibi sürücüsüz metro ların çalışması için gerekli işlemlere başladıklarını duyurdu.

Kirazlı-Yenikapı hattı, Halkalı’ya kadar uzandığında toplamda şehiriçi 21 istasyona ulaşılmış olacak. Bağcılar-Kirazlı-Küçükçekmece-Halkalı metro hattı güzergahı Barbaros, Malazgirt, Mimar Sinan Caddesi, Fatih, Halkalı Merkez, Hastane, Yarımburgaz, Halkalı istasyonlarından oluşacak olan hattın uzunluğu ise 24 kilometreyi bulacak.

Yeni hatta kullanılmak üzere uzaktan kontrol edilebilen toplam 272 vagonlu 45 yeni tren seti alınacak. Yeni trenler, birbirine körüklerle bağlı olan altılı vagon setleri ile hizmet verecek.

Park alanına kendi kendine gidebilen trenlerin içlerinde akıllı telefonların şarj edilebileceği üniteler de ek olarak bulunacak. Gelecek yıl hizmete girmesi beklenen yeni trenler ile birlikte Halkalı ile Bağcılar Kirazlı arası 14 dakikaya, Halkalı-Yenikapı arası ise 39 dakikaya ineceği ifade edildi.