İşte Mark Zuckerberg’in Facebook Kongresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

mark zuckerberg

Sosyal ağın CEO’su Mark Zuckerberg, senatörlerin gizlilik, veri ihlalleri ve kullanıcı hakları ile ilgili sorularını yanıtlamak için saatler harcadı.

Bilmen gerekenler:

  •  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal platformun 2016’da yapılacak başkanlık seçimini etkileyen sosyal platformun rolü üzerine yıllarca süren yoğun eleştirilerden sonra Salı günü iki Senato komitesinden önce ve 87 milyon kullanıcıya ait kişisel bilgilerin Cambridge Analytica’ya, ardından da Trump’ın kampanyası.
  •  Zuckerberg, yüzeyde, sadece birkaç zaman değişimi ile güvenli bir performans sergiledi. Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca Facebook kullanıcısı için, en kişisel bilgilerinden bazılarını zorlu sorulara cevap veren bir teknik yönetici görmeye başladı.
  • Zuckerberg, “Sahte haberler, seçimlere ve nefret söylemine yabancı müdahalelerin yanı sıra geliştiriciler ve veri gizliliği – sorumluluğumuzun yeterince geniş bir görünümünü almadık ve bu büyük bir hataydı” dedi. “Benim hatamdı ve üzgünüm. Facebook’u başlattım, koşarım ve burada olanlardan sorumluyum.”

 

Büyük haber, Bölüm 1: Zuckerberg, Facebook çalışanlarının özel danışman Robert Mueller’ın ofisi ile görüştüğünü söyledi.

Zuckerberg, Mueller’in, 2016 başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesine yaptığı soruşturmanın bir parçası olarak Facebook ekibiyle röportaj yaptığını söyledi. Senatör Patrick Leahy’nin bir sorusuna yanıt veren Zuckerberg, kişisel olarak görüşme yapılmadığını söyledi.

Zuckerberg, “Burada dikkatli olmak istiyorum.” Dedi. “Çünkü özel danışmanla çalışmamız gizlidir ve açık bir oturumda emin olmak istiyorum ki, gizli bir şeyi açığa vurmam.” Facebook’un almış olabileceği herhangi bir mahkemenin farkında olmadığını, ancak “Olabileceğine inanıyorum. Ama ben onlarla çalıştığımızı biliyorum” dedi. Özel avukatın ofisi yorum yapmayı reddetti.

 

Büyük haber, Bölüm 2: Zuckerberg, ufukta Facebook’un ücretli bir versiyonu olabilir.

Zuckerberg, Facebook’un her zaman ücretsiz olup olmayacağını sorduğu Senin Orin Hatch’ten gelen bir soruya yanıt olarak Facebook’un ücretli bir versiyonunun değerlendirildiğini ortaya koydu. Zuckerberg, “Her zaman Facebook’un ücretsiz olacak bir versiyonu olacak,” dedi. Ancak cevabı, kullanıcıların ödeme yaptığı bir sürüm için kapıyı açık bıraktı. Açıklama, duruşmayı takip edenlerin ilgisini çekti.

North Carolina Üniversitesi profesörü Zeynep Tufekci yorumlarına yanıt olarak tweet attı. “Bu dilin kayması değilse büyük bir değişim.” “Hazırlanacağı açık bir soruydu.” “Bence Facebook, en az bir seçenek olarak reklam dışı modele geçiş yapmayı düşünüyor.”

 

Unutmayın: Zuckerberg, hesabınızı sildikten sonra Facebook’un verilerinizi ne kadar süre sakladığını bilmediğini söyledi.

“Hesabını silmeyi seçerse, verilerini ne kadar tutuyorsunuz?” Sen Dean Heller sordu.

Zuckerberg cevap verdi: “Ben bunun cevabını bilmiyorum. Biz onu en kısa sürede silmeye gayret ediyoruz. Karmaşık sistemlere sahibiz. Bu alır – onlar üzerinde çalışmak istiyorlar. Mümkün olduğunca çabuk hareket etmeye çalışıyoruz. Verileri almak için ekibimi takip edebilirim. ”

Yine de, Zuckerberg genel olarak büyük çapta rütbesi olmayan ertelenmiş ve özür dileyen bir performans sergiledi.

Açılış konuşmasında olduğu gibi önemli noktalarda özür diliyordu: “Bu araçların zarar görmekten sakınmak için yeterince yapmadığımıza göre artık açık değil. Bu, sahte haberlere, seçimlere yabancı müdahaleye ve nefrete yol açıyor. konuşmacı, geliştiricilerin ve veri gizliliğinin yanı sıra, sorumluluğumuzun yeterince geniş bir görüşünü almadık ve bu büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve üzgünüm, Facebook’u başlattım, çalıştırıyorum ve Burada olanlardan ben sorumluyum. ”

Ve Heller ile Cambridge Analytica hackine ilişkin bu değişim sırasında:

“87 milyon kullanıcı kurbanı düşünüyor musunuz?” Heller sordu.

“Evet,” dedi Zuckerberg. “Bilgilerinin bir geliştirici tarafından Cambridge Analytica’ya satılmasını istemediler. Bu oldu.”