Kasım Ayı Festivalleri

23. İstanbul Tiyatro Festivali

“Yerli yapımların merakla beklenen prömiyerleri ve yurtdışından dünyaca ünlü topluluk ve sanatçıların birbirinden etkileyici gösterilerinin yer aldığı festival, 13 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında tiyatroseverlere yoğun bir program sunacak. Farklı bakışlar, sıradışı sahnelemeler, aklınızdan kolay kolay çıkmayacak gösteriler… Renkli bir program sizleri bekliyor.” 23. İstanbul Tiyatro Festivali, izleyicilerini bu yıl hayata ters yüz bakmaya davet ediyor.

5. Ankara Komedi Festivali’ne Geri Sayım Başladı!

Yapımcılığını Gezgin Kültür Sanat’ın üstlendiği 5. Ankara Komedi Festivali, 1-17 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecektir. Bu yıl da çok alternatifli bir programa sahip olan Ankara Komedi Festivali süresince yerli ve yabancı ünlü güldürü sanatçıları, çeşitli mekânlarda Ankara seyircisi ile buluşacaktır. Toplumun tüm kesimlerine hitap eden festival içeriğinde çocuklar için düzenlenen programlar, üniversite topluluklarının düzenlediği oyunlar, stand up gösterileri, tiyatrolar, radyo söyleşileri, amatör komedyenlerin sahne aldığı etkinlikler, gösteriler, atölyeler ve konserler gibi birçok etkinlik yer almaktadır.

Mix Festival Kadrosu Ortaya Çıkıyor!

Zorlu PSM’nin farklı müzik türlerini bir araya getirerek seslerarası bir deneyim sunduğu Mix Festival, 15-16 Kasım’da 4. defa müzikseverlerle buluşuyor. MIX Festival presented by %100 Music, bu yıl Apparat (Live), Booka Shade, Ross From Friends (Live), N’TO, The Radio Dept. ve Isaac Delusion gibi farklı müzik türlerinin önemli isimlerini bir kez daha Zorlu PSM çatısı altında buluşturuyor. İki gün boyunca, elektronik, indie ve dans müziklerinden pek çok performansın yanı sıra yan etkinlikleri ile de çok ses getirecek MIX Festival’in biletleri Biletix ve zorlupsm.com üzerinden satışta!

Köln Karnavalı

Her yıl, 11. ayın 11. gününde, saat 11.11’de, Köln’de, Almanya’nın en büyük şenliklerinden biri başlar: Köln Karnavalı, bir diğer adıyla ‘beşinci mevsim’.

11 Kasım sabahı; şehir kültürünün bir parçası olarak, Köln sokakları birbirinden farklı karnaval kostümleri giymiş ve beşinci mevsim’in başlangıcını kutlayan insanlarla dolar. Köln, yılın bu döneminde, karnaval coşkusunu yaşamak için yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin akınına uğrar. Günlerce süren karnavala, Noel döneminde ara verilir ve şubat ayında karnaval kutlamaları; kaldığı yerden daha çoşkulu bir şekilde devam eder.

La Fugarena Festivali

Avrupa’nın en otantik ve eski halk festivallerinden biri olan Fugarena Festivali, her Kasım ayında İtalya’da gerçekleşiyor. Festival, Piazza d’Armi meydanında yakılan ateşle başlayıp, halkın bu göz alıcı ateşin etrafını çevrelemesiyle devam ediyor.

La Fugarena Festivali’nin kökeni, putperest inancına sahip Kelt kavimlerinin şükür ateşlerine dayanıyor. Keltlerin zamanında, etlerini kullandıkları sığırların geriye kalan kemikleri biriktirilir ve kutsal sayılan gün geldiğinde ise bu kemikler ateşe atılırdı. Ateşe ilahi bir anlam yükleyen Keltler, bu şekilde tanrılarına şükran sunduklarına inanırlardı. Fakat bu ateşe günümüzde sığır kemikleri yerine, toplum için değerli olan üzüm ve zeytin ağaçlarından parçalar atılıyor.

Richterswil Şalgam Festivali

Her Kasım ayının ikinci cumartesi günü Richterswil’de şamdan mumlarla yapılan harika bir festival var. 1920’lere dayanan bu, Zürih Gölü kıyısındaki bu İsviçre kasabasına binden fazla insanı çeken çok özel bir kutlama oldu.

Bu yıl 9 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek ve yalnızca görünüşe göre Avrupa’nın en büyük şalgam alayını da içermiyor, aynı zamanda yüzlerce minik yıldız gibi göz kırpan minik şalgamlarla gerçekten de muhteşem. Kasabada 10.000’den fazla oyma şalgam olacak ve ışıklar söndüğünde köy bir peri masalından bir şey gibi görünüyor. Şalgam evleri, insanları, hayvanları ve nesneleri canlandırıyor ve birçok insan da cephelerini evleriyle de ışıklarla süslüyor.